Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

“Validen randevu istedik bizi kabul etmedi….!”

 Karabük’te üniversite öğrencilerine barınma imkanı sağlayan pansiyoncular, çıkan yönetmelik ile kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek, Milli Eğitim Bakanlığından onaylı yurtlara eksiklerini gidermek için 2019 yılına kadar tanınan sürenin kendilerine de tanınmasını istedi.  Karabük, Safranbolu ve Eskipazar ilçesinde üniversite öğrencilerine yönelik barınma imkânı sağlayan 60 pansiyoncu düzenledikleri basın toplantısı ile 06 Mayıs 2017 tarihinde […]

15 Haziran 2017 - 1:16 'de eklendi ve 1076 kez görüntülendi. A+A-

“Validen randevu istedik bizi kabul etmedi….!”

 Karabük’te üniversite öğrencilerine barınma imkanı sağlayan pansiyoncular, çıkan yönetmelik ile kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek, Milli Eğitim Bakanlığından onaylı yurtlara eksiklerini gidermek için 2019 yılına kadar tanınan sürenin kendilerine de tanınmasını istedi. 
Karabük, Safranbolu ve Eskipazar ilçesinde üniversite öğrencilerine yönelik barınma imkânı sağlayan 60 pansiyoncu düzenledikleri basın toplantısı ile 06 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ve 06.06.2017 tarihinde yayımlanan Özel Öğrenci Barınma Hizmeti Kurumlarının Standartları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönerge ile kapatılma ile karşı karşıya olduklarını kaydetti.
Toplanan pansiyoncular adına açıklama yapan Hasan Ünver, Karabük’te faaliyet gösteren bazı yurtların şikâyet etmeleri ve sürekli siyasilere baskı yapmaları neticesinde bu yönetmeliğin ve yönergenin alelacele çıkarıldığını düşündüklerini belirterek, “Bizi şikâyet edenler yokken burada bizler vardık ve Üniversite öğrencilerine o günkü kısıtlı imkânlarla hizmet verdik. Mikrofonlara çıkarak ‘Evlerinizin bir odasını öğrencilere verin.’ ‘Binalarınızı pansiyona çevirin,” diyenlerden şimdi vefa bekliyoruz. Bizler merdiven altı hizmet vermiyoruz. Hepimizin Karabük, Safranbolu ve Eskipazar Belediyesinden ruhsatlarımız mevcut. Belediye, Maliye, İl Gıda Tarım ve Emniyet tarafından sürekli denetleniyoruz. Yönetmelikte yer alan mevcut yurtlar ifadesinin bizler içinde geçerli olmasını ve 2019 yılı sonuna kadar eksiklerimizi tamamlamak için müsaade edilmesini istiyoruz. Valimizden yönetmelik çıktıktan sonra randevu istedik ancak bizi kabul etmedi. Bizler gerekirse bir dernek kurarak, önce belediye başkanımızla, valimizle, siyasi parti il başkanlarıyla, milletvekillerimizle ve milli eğitim bakanımızla görüşerek Milli Eğitim Bakanlığından onaylı yurtlara eksiklerini gidermek için 2019 yılına kadar tanınan sürenin bize de tanınmasını beklediğimizi söyleyeceğiz. Burada amaç barınma ve konaklamada kaliteyi yakalamak ise bu rekabet ortamının devam ettirilmesi gerekmektedir. Özellikle asgari ücretle çalışan ve gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarının mağdur olmaması ve MEB’den onaylı ruhsatı bulunan yurtlarda yüksek ücretlerle konaklamalarının engellenmesi için pansiyonların devam etmesi gerekmektedir. Yetkililerden bu konuyu bir kez daha titizlikle ele almalarını Karabük için telafisi mümkün olmayan hatalara sebebiyet verilmemesini arz ediyoruz” dedi.
Pansiyon işletmecisi Ertan Mısırlı ise, üniversite ilk kurulduğunda öğrencilerin açıkta kalmaması için barınma sorununu gidermek için her türlü özveriyi göstererek bugünlere geldiklerini söyleyerek, “ Gelecek yıl 10 bin öğrenci geleceğini varsayıyoruz. Şuanda devletin yurtlarında 5 bin kişilik boşluk olduğundan 5 bin öğrenci boşta kalacak. Bunun yanında bizlerde ise toplam 6 bin civarında öğrenci kalmakta. Yaklaşık 10 binin üzerinde öğrenci açıkta kalacak ve nerede barınacağı ise merak konusu. Sıkıntımız büyük. Biz büyüklerimizden bununla alakalı olarak yurtlara sağlanan eksikliklerini giderilmesi için verilen 2 yıllık süre hakkı bize de tanınsın. Bizde bu süre içinde fiziki olarak binalarımızı uygun hale getirelim. İki yılsonunda şuan yapılmak istenen yapılsın. Bizi yok saymasınlar” ifadelerinde bulundu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kardeş Okul Projesi Kardeş Okul Projesi

 Karabük’te üniversite öğrencilerine barınma imkanı sağlayan pansiyoncular, çıkan yönetmelik ile ...

Ramazan, Tüm Coşkusu ile Devam Ediyor Ramazan, Tüm Coşkusu ile Devam Ediyor

 Karabük’te üniversite öğrencilerine barınma imkanı sağlayan pansiyoncular, çıkan yönetmelik ile ...

Karabük’te Ramazan Bir Başka Yaşanıyor Karabük’te Ramazan Bir Başka Yaşan...

 Karabük’te üniversite öğrencilerine barınma imkanı sağlayan pansiyoncular, çıkan yönetmelik ile ...

Karabük Ramazan Eğlenceleri ile Şenleniyor Karabük Ramazan Eğlenceleri ile Şenleniy...

 Karabük’te üniversite öğrencilerine barınma imkanı sağlayan pansiyoncular, çıkan yönetmelik ile ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Karabük’te Fuhuş Operasyonu Karabük’te Fuhuş Op...

Karabük’te Emniyet Müdürlüğü ekipleri, fuhuşla mücadele kaps...

Daha Yaşanılır Bir Safranbolu İçin Hep Birlikte Çalışıyoruz Daha Yaşanılır Bir Safran...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’...

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü İl Spor Merkezleri Yaz Spor Okulları kayıtları devam ediyor Gençlik Hizmetleri ve Spo...

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz Spor Servisi’nde ...

Karabük’te oy verme işlemi sona erdi Karabük’te oy verme işlem...

Karabük’te sabah saatlerinde başlayan oy verme işlemi 17.00 ...

Dünyanın en uzun genç kızı oyunu kullandı Dünyanın en uzun genç kız...

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 2014 yılında 2 metre 13 sant...

Başkan Vergili Oyunu Kullandı Başkan Vergili Oyunu Kull...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhurbaşkanlığı ve ...

Belediyeden Kıranköy Meydana Kuş Evi Belediyeden Kıranköy Meyd...

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı marangozh...

Karabük’te Coşkun Sabah’tan Muhteşem Konser Karabük’te Coşkun Sabah&#...

Coşkun Sabah konserine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 5000...

Başkan Vergili KBÜ Mezuniyet Törenine Katıldı Başkan Vergili KBÜ Mezuni...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi...

Şehit Annesinden Ürkmezer’e Teşekkür Ziyareti Şehit Annesinden Ürkmezer...

  Her fırsatta eşi Miray Ürkmezer ile beraber şehit ail...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi