Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

Türkiye’nin en kaliteli çeliğini Karabük’te üretti

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalurji Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Hayat, üç yıllık çalışma sonrası Türkiye’de ilk defa yüksek ve ultra yüksek mukavemetli, nitelikli çelik üretmeyi başardı.  Karabük Üniversitesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Fatih Hayat, uzun yıllar süren çalışmaların ardından yüksek ve ultra yüksek mukavemetli, nitelikli çelik patenti alarak ülke ekonomisine kazandırılması […]

01 Ocak 2017 - 23:44 'de eklendi ve 496 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye’nin en kaliteli çeliğini Karabük’te üretti

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalurji Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Hayat, üç yıllık çalışma sonrası Türkiye’de ilk defa yüksek ve ultra yüksek mukavemetli, nitelikli çelik üretmeyi başardı. 

Karabük Üniversitesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Fatih Hayat, uzun yıllar süren çalışmaların ardından yüksek ve ultra yüksek mukavemetli, nitelikli çelik patenti alarak ülke ekonomisine kazandırılması adına önemli bir çalışmaya imza attı.
Türkiye’nin ilk ağır demir çelik sanayisi olan KARDEMİR’de çelikhane işçisi olan bir babanın en küçük evladı olarak dünyaya gelen Yrd. Doç. Dr. Fatih Hayat, farklı elementleri kullanarak ve patentini aldığı yüksek ve ultra yüksek mukavemetli, nitelikli çeliğin yerli otomobil üretimine de büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Başarılı çalışmalarının ardından farklı ülkelerden danışmanlık teklifleri aldığını açıklayan Yrd. Doç. Dr. Hayat, “Amacım mevcut üretilen çeliği daha da geliştirerek ülkeye kazandırmaktı. Üç yıllık çalışmalarım sonunda buluş sahibi olarak çelik patenti alarak ülkemize kazandırdım. Lisansüstü eğitimimi otomotiv çelikleri üzerine yaptığımdan çeliklerin daha da geliştirilmesi için farklı elementleri kullanarak, yüksek ve ultra yüksek mukavemetli nitelik çelik üretmeyi başardık. Ülkemizde 14 tane otomobil üretim tesisi mevcut. Yıllık 1.5 milyon araç üretiliyor ve bunun yaklaşık 700 – 800 bini otomobil. Bu otomobillerin büyük kısmını dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ederek ülkemizin 23 milyar dolar gelir elde etmesi sağlanıyor. Bu kazanımın arttırılabilmesi, yani otomobil başına kar marjının artırılması adına özellikle iç çelik üreticilerinin otomobil sektörünün ihtiyacı olan çeliklerin tamamını karşılamasını istiyoruz. Şu aşamada sadece yüzde 25-30 yassı çelik olarak ürün karşılama potansiyelimiz var. Bunun sebebi de ülkemizde nitelikli ve yüksek nitelikli çelik üretilememesi. Biz bu yüksek mukavemetli ve ultra yüksek mukavemetli çeliği üretirsek, yüzde 70’lik yararlanamadığımız dilimi aktif hale getirerek ülke ekonomisine en iyi şekilde kazandırmış olacağız. Biz bunun üretimini kolaylaştırmak için farklı alaşımlarla Türkiye’yi ilgilendiren elementleri katarak bunların maliyetini ülkemiz adına düşürmeyi hedefledik ve bunu da başardık. Bu amaçla maliyetleri düşürme adına yaptığımız çalışmalar sonuca ulaştı.” dedi.

Patentini aldıklarını çeliğin, yurt içinde üretilen en kaliteli çelikten ortalama iki ile beş kat daha üstün özelliklere sahip olduğunu da kaydeden Hayat, “Ülkemizde çeliğin kullanıldığı her alanda, otomotiv, inşaat, beyaz eşya, sanayi, savunma gibi birçok alanda bu çeliğin kullanılabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemizde üretilen çeliklere oranla iki ile beş kat daha fazla özelliklere sahip bir çelik ürettik. Bu çeliğin farklı özelliklerini de geliştirmek mümkün olabilir. Bu geliştirme çalışmalarımızda devletimizin sunacağı veya sanayi kuruluşların vereceği desteklerle daha da geliştirebiliriz” diye konuştu.

Elde ettikleri çeliğin Türkiye’de yerli otomobil üretiminin de yüzde yüz olmasına hizmet edeceğini de kaydeden Yrd. Doç. Dr. Fatih Hayat, “Şu an ülkemizde üretilen yassı çeliklerle bir üretim yapıldığını düşünürsek, yeterli güvenlik kriterlerini sağlayamayacağını ve NCAP testlerinden yeterli puanı alamayacağını görüyoruz. Bu çeliğin üretilmesi durumunda yeni yatırım ve çalışmalarla, milli ve yerli otomobili hayata geçirebiliriz. Bu ürün, üretilecek olan otomobilin daha sağlam, daha hafif ve yakıt tüketimin daha az olan bir otomobil olmasına hizmet edecek. Bizim yapmış olduğumuz çalışmalar tamamen bilimsel çalışmalar olmakla beraber, bunun endüstriyel bazda uygulanması daha önem arz ediyor. 2023 vizyonu çerçevesinde ülkemizde yapılan bir çok atılımlara çelik sektörünün de ayak uydurması ve ülkemize hizmet etme açısından özellikle 2017 yılından itibaren bu çeliklerin nitelikli hale getirilmesi amaçlanmalıdır. Bu nedenle bu yılın nitelikli çelik atılım yılı ilan edilmesini istiyoruz. Özellikle çelik üreticilerinin kapasite artırımı yerine kalite artırımına gitmeleri ülkemiz için daha faydalı olacaktır. O zaman, ileride oluşabilecek muhtemel çelik krizleri sonunda olumsuz etkilenme oranı daha az olacaktır” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor...

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalurji Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Do&cce...

KBÜ, Avrupa’nın en büyük eğitim fuarında KBÜ, Avrupa’nın en büyük eğitim fuarında...

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalurji Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Do&cce...

KABUSEM’den Iraklı misafir öğrencilere kurs KABUSEM’den Iraklı misafir öğrencilere k...

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalurji Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Do&cce...

İŞKUR İLE UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR İŞKUR İLE UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM...

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalurji Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Do&cce...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Safranbolu’da Vatandaşlara Aşure İkram Edildi Safranbolu’da Vatandaşlar...

Safranbolu’da Vatandaşlara Aşure İkram Edildi Hicri senenin ...

Ürkmezer Hastalıkta Sağlıkta Vatandaşın Yanındayız Ürkmezer Hastalıkta Sağlı...

Safranbolu Belediyesinin sosyal sorumluluk projeleri arasınd...

Korumanın Başkenti Safranbolu’da Ahilik Kültürü Yaşatılıyor Korumanın Başkenti Safran...

Korumanın Başkenti Safranbolu’da Ahilik Kültürü Yaşatılıyor ...

Eskipazar Belediye Başkanı Yarkan’dan Başkan Vergili’ye Ziyaret Eskipazar Belediye Başkan...

Eskipazar Belediye Başkanı Mustafa Yarkan, Karabük Belediye ...

Safranbolu’da Gaziler Günü Törenlerle Kutlandı Safranbolu’da Gaziler Gün...

Her yıl 19 Eylül’de kutlanan Gaziler Günü tüm yurtta olduğu ...

Eylül Ayı Muhtarlar Toplantısı Gerçekleştirildi Eylül Ayı Muhtarlar Topla...

Mahalle muhtarlarının her ay düzenli olarak gerçekleştirdikl...

El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor El Bab şehidinin ismi oku...

El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor Karabük Mahallesi’n...

Ürkmezer’in Gaziler Günü mesajı Ürkmezer’in Gaziler Günü ...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ...

Dünya Miras Kenti’nin Kırmızı Altını Safran Projesi Hayata Geçti Dünya Miras Kenti’nin Kır...

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ( BAKKA ) tarafından ilana çı...

Başkan Vergili’den 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı Başkan Vergili’den ...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, 19 Eylül Gaziler Gün...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi