Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

Safranbolu 15 Temmuzu Unutmadı, Unutturmayacak

Osmanlı’nın Mirası Safranbolu’da 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleşti. Aslanlar Mevkiinden başlayan, vatandaşların yoğun katılım sağladığı ve sık sık ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ gibi sloganlarla devam eden Demokrasi Yürüyüşü Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında son buldu. Meydanda yapılan etkinliğe Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ev sahipliği […]

16 Temmuz 2018 - 15:06 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi. A+A-

Safranbolu 15 Temmuzu Unutmadı, Unutturmayacak

Osmanlı’nın Mirası Safranbolu’da 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleşti.

Aslanlar Mevkiinden başlayan, vatandaşların yoğun katılım sağladığı ve sık sık ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ gibi sloganlarla devam eden Demokrasi Yürüyüşü Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında son buldu.

Meydanda yapılan etkinliğe Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ev sahipliği yaparken Eşi Miray Ürkmezer, AK Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Çevre ve Şehircilik eski Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, TSO Başkanı Ali Sami Acar, TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emin Oktay Aydoğdu, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Kaya, ilçe protokolü, Şehit Aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Aslanlar mevkiinde toplanan kortejin Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda son bulan yürüyüşü ile devam eden 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer “Bizler Safranbolu’da yaşamaktan, Safranbolu’ya hizmet etmekten nasıl mutluluk duyuyorsak 15 Temmuz 2016’da bir gecede bin yıllık destanı yazan Türk milletinin birer ferdi olmaktan da onur ve gurur duyuyoruz” dedi.

Hepimiz şahit olduk. Türk milleti o gece yazdığı destandan sonra hükümetiyle, devletiyle, emniyetiyle, jandarmasıyla, askeriyle, bütün kamu kurum ve kuruluşları ile hain FETÖ terör örgütüne karşı büyük bir mücadele başlattı. Bu 2 yıl içerisinde birçok tedbirler alındı. Halende alınmaya devam ediyor.” Diyerek konuşmasını sürdüren Ürkmezer; “Bu FETÖ terör örgütünün yaklaşık 40 yıldır mücadele ettiğimiz PKK terör örgütünden ve çeşitli terör örgütlerinden emin olun ki hiçbir farkı yok. Sadece örgüt olarak değil üyelerinin de PKK terör örgütü üyelerinden, diğer bütün terör örgütü üyelerinden hiçbir farkı yoktur. Onlar hangi kılıkta hangi güler yüzle size yaklaşırlarsa yaklaşsınlar lütfen ama lütfen onların birer terör örgütü üyesi olduğunu ve eğer 15 Temmuz gecesi bizim şanlı direnişimiz olmasa Allah göstermesin onlar başarmış olsaydı başımıza neler getireceklerini lütfen aklınızdan çıkarmayınız. Devletimizin nasıl ki 2 yıldır bugüne kadar bunlarla mücadelesi varsa bundan sonrada mücadelede bütün terör örgütlerine olduğu gibi FETÖ terör örgütüyle de PKK terör örgütüyle olduğu gibi bundan sonrada mücadele devam edecek. Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun dediği gibi bugüne kadar izlediklerimiz fragmandı. İnşallah bundan sonra devletimiz bütün güçleriyle beraber hain terör örgütleriyle ve onların bütün birimleriyle mücadele devam edecektir.” dedi.

“Öldürdü, çaldı, çırptı, hak yedi ama artık onların devri bitti.”

Ürkmezer, “Bir an olsun unutmamalıyız ki bu hain terör örgütü üyeleri aklını fikrini gururunu ve kendilerinde bulunan bütün yetkilerini Pensilvanyada ikamet eden haine devretmiş ve ruhunu satmış kişilerden oluşmaktadır. Şimdi bazıları kendilerini masum gibi gösterip evinizi, işyerinizi ziyaret edip çayınızı içmek isteyebilirler. Lütfen onlara dikkat edin. Eğer başarılı olsalardı sizin için onların hiçbiri tek iyi bir şey düşünmeyeceklerdi ve emin olun ki halen düşünmüyorlar. Tek amaçları halen bu devlete bu millete nasıl zarar veririz. Cumhurbaşkanımızda söyledi. Bunların arkası kesilmeyecekti. Allah’a şükür milletimiz, devletimiz güçlü olduğu müddetçe bunlarla sonuna kadar mücadele etmeye

devam edeceğiz. Hain terör örgütü üyeleri o gece ondan önce ve ondan sonra pilot olan ve altında uçak olan Gölbaşı’nı Külliye’yi ve TBMM’yi bombaladı. Altında helikopteri olan top atışı yaptı. Vatandaşlarımızı şehit etti, yaraladı. Elinde silah olan masum insanlara ateş açtı. Onları şehit etti, yaraladı. Terör örgütü üyesi olup öğretmen olan beyinleri yıkadı. Doktor olan yanlış rapor yazdı, yanlı rapor yazdı birçok insanın hayatıyla oynadı. Bunlar adına çalışan dernekte görev yapanlar vatandaşın hayrını çaldı. Hayır, topluyorum diye FETÖ terör örgütüne kaynak sağladı. Yetkisi olan arsa yolsuzluğu ile FETÖ’ye kaynak aktardı. Hiçbir yetkisi olmayan ise komşusunu fişledi. Yani bunların hepsi birden bu millete her türlü zararı verdi. Öldürdü, çaldı, çırptı, hak yedi ama artık onların devri bitti. Allah’a şükür siz değerli hemşehrilerimiz, büyük Türk Milleti ve güçlü devletimiz sayesinde bugün artık 15 Temmuz 2018 günü milli birlik ve beraberlik günümüzde onları artık sonunun geldiğini hep beraber görüyoruz ve bunun da gururunu yaşıyoruz. Devletimiz bunlara el birliği içerisinde dur dedi. Bundan sonra da İnşallah köklerini kazımaya, neredeyse Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi inlerine girmeye İnşallah bundan sonrada devam edeceğiz.” diye konuştu

“Eğer bu hainler başarılı olsaydı ne bir kimsenin söz hakkı vardı ne de bir şey seçebilme”

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ürkmezer, “Din kisvesi altında sizlerin duygularını bizlerin duygularını sömürmeye çalışıyorlar ve bunu kullanmaya çalışıyorlar. Ancak şunu hiçbir zaman unutmayalım. Bunların hiçbiri ama hiçbiri ne sizleri ne bizleri Müslüman olarak addediyorlar ne de bizleri bu devletin vatandaşı olarak sahibi olarak görüyorlar. Aslında onlar kendilerini devlet olarak görüyorlar. İşte paralel devlet yapılanması sadece ve sadece bu demektir. Yaklaşık 1 ay önce seçim yaptık. Huzurlu ve barış ve beraberlik içerisinde seçimimizi tamamladık. Vatandaşlarımızın hepsi kendi gönülleri rızasınca oylarını kullandılar. Emin olun ki eğer bu hainler başarılı olsaydı ne bir kimsenin söz hakkı vardı ne de bir şey seçebilme. Çünkü bunlar tamamıyla hem akıllarına fikirlerini başkalarına satmışlar hem de bizleri değil kendilerini devletin sahibi olarak görüyorlardı” şeklinde konuştu.

“Onları düşündükçe birlik ve beraberliğimiz daha da artacaktır.”

Ürkmezer, “Şimdi baktığımızda geçmişten günümüze baktığımızda 15 Temmuz akşamını düşündüğümüzde sizlerden tek ricamız var. Özel kuvvetlerde şehadete koşarak giden Ömer Halisdemir’i düşünün. Boğaziçi Köprüsü’nde tanka korkusuzca gidenleri düşünün. Kazan’da uçaklar kalkmasın diye, Akıncı Üssü’ndeki uçaklar kalkmasın diye tarlasını yakanları düşünün. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde bu hainler tarafından atılan bombayla 17 yaşında şehit olan gencecik çocukları düşünün. Bizler onları düşündükçe biraz önce örneklerini verdiğim gibi 250 şehidimizi düşündüğümüzde emin olun ki birlik ve beraberliğimiz daha da artacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ürkmezer, konuşmasının sonunda tıpkı 15 Temmuz 2016 tarihinde olduğu gibi meydanı hınca hınç dolduran Safranbolululara teşekkür ederken, bu Cennet Vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.

Ürkmezer’in ardından kürsüye Çevre ve Şehircilik eski Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan geldi.

2016 yılında hain darbe girişimi gecesinde olduğu gibi bu günde sizlerle birilikte olmak istedim diyen Ceylan; “ O gece burada yine sizlerle birlikte idim. O gece Milli İrademize, birlik ve beraberliğimize sekte vurmaya çalışıldı. Çok Şükür Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde o hain darbe girişimi yaşlısı genci, hangi siyasi görüşten olursa olsun, sizlerin destekleri ile demokrasiye

inanan milletimizin destekleri ile püskürtüldü. Ben de bu gece sizlerle birlikte o gece canını bu vatan için veren şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi anmak için burada bulunuyorum. Allah inşallah bir daha bizlere böyle acılar göstermesin. O gece hainler milletimizin tankını, tüfeğini kullanarak, bu vatanı böldürmek istemeyen vatan evlatlarına kurşun sıktılar, 250 vatandaşımızı şehit ettiler. Hepsine Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum. Onların sayesinde bu güzel günleri görüyoruz. Şu unutulmasın ki değerli hemşerilerim: bu aziz millet öyle bir destan yazdı ki bir daha hiç kimse bu vatanda böyle girişimlerde bulunamayacaktır. Yine o gece bu meydanda Safranbolulular Kurtuluş Savaşındaki direnişini gösterdi. Allah hepinizden razı olsun” dedi.

Ceylan’ın konuşmasının ardından 15 Temmuz belgeselinin gösterimine geçildi.

Belgesel gösteriminin ardından konuşan Karabük Milletvekili Cumhur Ünal ise, “ Bu akşamın anlamı, önemi elbette bu gün burada bulunan hemşerilerimizin yüreklerinde. Yüreklerde olan bu anlamı iki yıl önce biz caddelerde, meydanlarda her yerde yaşadık. Biz onları askerimiz bildik, polisimiz bildik, memurumuz, sokakta vatandaşımız bildik ama gördük ki sahte imiş hepsi. Yıllarca kendilerini böyle nitelendirmişler onlarla yıllarca iç içe yaşamışız. Bir şeylerin arkasına sığınmışlar, kendilerini bu milletten ayrı tutmuşlar. 15 Temmuz bizlere çok şeyi hatırlattı. Vatan, bayrak, toprak bilincimizi, birbirimizle aynı ülkede yaşama bilincini pekiştirdi kuvvetlendirdi. Ne yazık ki bunlar olurken 250 şehidimi ve binlerce gazimiz oldu. İnanıyorum ki o gün tankların tüfeklerin önünde duran herkes şehit olmaya adaydı. Hepimiz adaydık. Onlara nasip oldu. Onlar bu madalyayı taktılar. Elbette ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu gün şehit kabirlerini ziyaret ettik. İnanın kıskandım. Ben olsaydın o şehidimin yerine dedim. Eminim burada bulunana herkes aynı şeyi söylemiştir. Her şey aleni olarak bilinmez değerli hemşerilerim ama her şey tarih defterine yazılır. O gün sokağa çıkan vatandaşlarımız tarihe altın harflerle yazılmıştır. Kimse unutmasın ki bu vatanda ne taşın arkasına saklanacak lider var ne de dağın arkasına saklanacak millet var. Ben bu vesile ile Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın diyor, hepinize ayrı ayrı bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Programda son olarak Karabük Milletvekili Niyazi Güneş söz aldı.

15 Temmuz gecesi kendisinin de Safranbolu’da olduğunu hatırlatan Güneş, “ Burada sizlerle birlikte o geceyi yaşadım. 15 Temmuz gecesi her yıl halkımız tarafından coşkuyla anılacaktır. Şehitlerimizi anacağız, gazilerimizi anacağız yani bizler 15 Temmuzu unutmayacağız. Bu gelecek kuşaklarımıza bir miras olarak kalacak. Bu şehitlerimize, gazilerimize olan vatan borcudur. İnanın şehitlerimiz de bu akşam bizlerin yanında. Onlarda burada bu akşam. Kuran-ı Kerimde ne buyuruyor. Şehitler ölmez. Onlar yaşıyor ama siz onları fark edemezsiniz. O emsali olmayan bir rütbedir. İşte o şehitler sayesinde bizler bu gün buradayız. 15 Temmuzda sokağa çıkan tankın tüfeğin önüne çıkanlar sayesinde bizler buradayız. Onlara borçluyuz. Bizler yaşadıkça bunu unutmayacağız, unutturmayacağız. Nesilden nesile bu mirası aktaracağız. Değerli hemşerilerim, bakımız Devletimizin temsilcisi Mülki Amiri Kaymakamımız burada, sizlerin temsilcileri olarak bizlerde buradayız. Halkımız ile daima vatanın ve milletin varlığı ve birliği konusunda daima el ele gönül gönüle birlikte olacağız. O gün şehit olanlar bu vatanın birliği için canlarını verdiler, bizlerde her daim canımızı vermeye hazır olacağız. Bu vesile ile ben bir kez daha tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyor hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum” dedi.

Program, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında ulusa seslenişinin akabinde 250 Şehidimizin isimlerinin okunması sırasında duygusal anlar yaşanan etkinlikler, mahalli sanatçımız Ömer Günday tarafından verilen kahramanlık türküleri konseri ile devam etti.

Meydanın girişine konulan Anı Defterine ilginin yoğun olduğu 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında Safranbolu Kaymakamlığı, Safranbolu Belediyesi ve hayırsever vatandaşlar tarafından gece boyunca çeşitli ikramlar yapıldı.

Program Safranbolu Müftülüğüne bağlı İmam ve Müezzinler tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetleri ve Sala okunması ile son buldu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük V...

Osmanlı’nın Mirası Safranbolu’da 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleşt...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Es...

Osmanlı’nın Mirası Safranbolu’da 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleşt...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKL...

Osmanlı’nın Mirası Safranbolu’da 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleşt...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Ya...

Osmanlı’nın Mirası Safranbolu’da 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleşt...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Etimesgut Kaymakamı Fuat ...

Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Cumhurbaş...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı S...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine De...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARA...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Park...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Karabük Beledi...

Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında ortaya çıkan yeni bulgular dünya tarihine ışık tutaca Hadrianaupolis Antik Kent...

M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve S. 8’inci yüzy...

İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI ...

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 24. maddesi gereği, idarede...

Yeni Doğan Bebekler Evlerinde Ziyaret Ediliyor Yeni Doğan Bebekler Evler...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’i...

Genç Müsiad Üyeleri Ürkmezer’i Ziyaret Etti Genç Müsiad Üyeleri Ürkme...

Genç Müsiad Başkanı Bekir Uluçay ve Yönetim Kurulu Üyeleri S...

İlim Yayma Cemiyetinden Ürkmezer’e Ziyaret İlim Yayma Cemiyetinden Ü...

İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tülün ve be...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Zabıta Müdürlüğü Denetiml...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Safra...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi