Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

REKTÖR UYSAL’A FAHRI DOKTORA UNVANI

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Doktora’ unvanını Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal’a verdi. Moldova Cumhuriyeti Milli Marşı’nın okunması ile başlayan ‘Fahri Doktora’ törenine; Moldova Türkiye Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Prof.Dr.Vasile Marina ve Rektör Yardımcısı Prof. […]

02 Aralık 2013 - 14:24 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi. A+A-

REKTÖR UYSAL’A FAHRI DOKTORA UNVANI

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Doktora’ unvanını Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal’a verdi.
rektor2Moldova Cumhuriyeti Milli Marşı’nın okunması ile başlayan ‘Fahri Doktora’ törenine; Moldova Türkiye Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Prof.Dr.Vasile Marina ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oleg Balan, Romanya Andrei Saguna Constanta Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aurel Papari, Kamu Yönetimi Akademisi akademisyenleri, idarecileri ve çalışanları katıldı.
Törende bir konuşma yapan Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Prof.Dr.Vasile Marina, “Bugün akademimiz için çok önemli bir gündür, çünkü değerli misafirimiz ve arkadaşımız Türkiye’de Karabük Üniversitesi Rektörü olan Burhanettin Uysal’a Fahri Doktora unvanı vermek için bu özel töreni düzenlemiş bulunmaktayız. Bu oldukça prestijli onur unvanını verme fikri, akademimizden profesörler, çalışanlar ve idareciler olarak Karabük Üniversitesi’ne yaptığımız bir ziyaretten sonra oluştu. Günümüzde, dünya üzerindeki bütün ulusların kültürleri ve gelenekleri ile ilişkili olarak, ‘bilgi temelli evrensel toplum’ terimi, tüm dünyada daha sık kullanılmaya başlamıştır. Türk insanının kültürünü ve geleneklerini tanıma fırsatı bulduk. Anladık ki, Türk insanı, gerçek birer vatansever olarak, kültürüne ve geleneklerine sahip çıkıyor. Fakat aynı zamanda, bu kültür ve gelenekleri diğer tüm uluslarla paylaşmak da istiyorlar. Böyle bir kültür ve güçlü geleneklere sahip olmadan, AB ve dünya genelinde bir güç olabilecek gelişme seviyesine ulaşmak Türk ulusu açısından mümkün müdür? Tabii ki değildir. Türk otoriteleri, eğitime çok değer veriyor ve eğitim sistemini geliştirecek her şeyi yapmak istiyorlar; üniversite sayısını artırmak, laboratuar sayısını artırmak, eğitimcilerin eğitimine yatırım yapmak gibi. Ancak altını çizmek isterim ki, her çeşit bilgi faydalı değildir. Örneğin, bilim insan ömrünü uzatmayı mümkün kıldı, ancak insanoğlunun gerekli akli ve duygusal özelliklerinin de aynı doğrultuda devam edeceğini garanti edemiyor. Diğer bir örnek de; güzel görünüme sahip meyve ve sebze yetiştirebildiğimiz halde, bunların tatlarının ve besin değerlerinin aynı kalacağını garanti edemeyişimizdir. İşte bu yüzden, bilgi gelişimi, insanların ve toplumun ilgi alanlarına yöneltilmelidir”dedi.
rektor1Romanya’daki Andrei Saguna Costanta Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. Aurel Papari ise, “Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiş Karadeniz Havzası projesine müşterek niyetinizden dolayı hepinize teşekkür etmek isterim. Bugünkü tören, dostluğun asil işareti altında gerçekleşmektedir. Bu proje bize, bir arada olma ve birlikte büyük işler başarma şansını tanıyor. Değerli Prof.Dr. Burhanettin Uysal’ı tebrik ediyoruz. Projenin gelişimini destekleyen üniversiteler; Romanya’dan Andrei Saguna Üniversitesi, Moldova Cumhuriyeti’nden Kamu Yönetimi Akademisi, Gürcistan ve Azerbaycan’dan üniversiteler ve gelecekte aramıza katılabilecek diğer 40 üniversitedir. Büyük bir üniversiteler birliği oluşturulacak ve bu insan değerleri bilgisine sahip ortak üniversiteler, yüksek akademik prestije sahip kişiler ve iyi çalışmalarla, kurumlarımız arasındaki bağı ve uluslarımız arasındaki dostluğu kuvvetlendirecektir. Bugünün etkinliği, aramızda imzalanan protokoldür. Bugünün değerini artıran şey, Burhanettin Uysal’ın çok taraflı ilişkilerimizi onaylayan olağanüstü kişiliğidir” dedi.
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, kendisine fahri doktora onuru veren Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti ve Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Vasile Marina’ya teşekkür etti.
Onursal doktora unvanından onur duyduğunu anlatan Rektör Uysal, “ İlişkilerimizin işbirliği ile daha da gelişeceğini umuyorum. Gerçek bir işbirliği için dostluk her şeyden önemlidir. Dostluk ilişkilerimizi kurmamız gerekir. Bugünün olayı dostluk ve işbirliği ilişkilerinin gelişmesi için bir platformdur. Bana fahri doktora unvanı onuru verdiğiniz ve kendimi sizlerden biri gibi hissettirdiğiniz için teşekkür ediyorum”dedi.
Seçkin insanlara verildiğini vurgulayarak, Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Prof.Dr.Vasile Marina Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal’a Fahri Doktora unvanı verilmesine ilişkin 5 Kasım 2013 tarihli senato kararını okuyarak Rektör Uysal’ın biyografisi hakkında bilgiler verdi. Binişini giyen Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, içinde bulunulan anın önemi ile derinden etkilendiğini belirterek, kendisine verilen bu yüksek payeden dolayı yetkililere içtenlikle teşekkür etti.
Kamu Yönetimi Akademisi’nde üçüncü kez bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirten Moldova Türkiye Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal da, “Karabük Üniversitesi Rektörünü kariyerinin bu önemli gününde tebrik etmek için izninizi istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir temsilcisi olarak, bu özel etkinlikten dolayı büyük gurur duyuyorum. Bununla siz, Karabük Üniversitesi’ne ve Rektörüne karşı cömertliğinizi gösterdiniz. Aslına bakarsanız, Rektör Vasile Marina’nın da belirttiği gibi, bilgi ve öğretiler, kültüre ve geleneklere dayanmadığı müddetçe kullanışsızdır. Jest ve mimiklerinizle, size müteşekkir olduğumuzu onayladığınızı anlıyorum”dedi.
‘Fahri Doktora’ Töreni hep bir ağızdan okunan Kamu Yönetimi Akademisi marşı ile sona erdi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor...

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Do...

Ürkmezer’in Gaziler Günü mesajı Ürkmezer’in Gaziler Günü mesajı

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Do...

Dünya Miras Kenti’nin Kırmızı Altını Safran Projesi Hayata Geçti Dünya Miras Kenti’nin Kırmızı Altını Saf...

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Do...

Başkan Vergili’den 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı Başkan Vergili’den 19 Eylül Gazile...

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Do...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor El Bab şehidinin ismi oku...

El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor Karabük Mahallesi’n...

Ürkmezer’in Gaziler Günü mesajı Ürkmezer’in Gaziler Günü ...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ...

Dünya Miras Kenti’nin Kırmızı Altını Safran Projesi Hayata Geçti Dünya Miras Kenti’nin Kır...

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ( BAKKA ) tarafından ilana çı...

Başkan Vergili’den 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı Başkan Vergili’den ...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, 19 Eylül Gaziler Gün...

Öğrencilerden Başkan Vergili’ye İlköğretim Haftası Ziyareti Öğrencilerden Başkan Verg...

İlköğretim Haftası nedeni ile TOKİ Cevizkent Bahaddin Gazi O...

AK PARTİLİ VEKİLLER EMEKLİLER DERNEĞİNE ÜYE OLDU. AK PARTİLİ VEKİLLER EMEKL...

AK Parti Milletvekillerimiz Sn. Cumhur Ünal Sn. Niyazi Güneş...

Ürkmezer Vatandaşları Dinlemeye Devam Ediyor Ürkmezer Vatandaşları Din...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ...

Geleneksel Bisiklette Farkındalık Turu Gerçekleştirildi Geleneksel Bisiklette Far...

Karabük’te bu yıl üçüncüsü düzenlenen geleneksel bisiklette ...

Safranbolu’da 2018 – 2019 Eğitim Öğretim Yılı İlk Ders Zili Çaldı Safranbolu’da 2018 – 2019...

Safranbolu’da 2018 – 2019 Eğitim Öğretim Yılı İlk Ders Zili ...

SAKEM Kış Hazırlıklarına Başladı SAKEM Kış Hazırlıklarına ...

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merke...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi