Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

REKTÖR UYSAL’A FAHRI DOKTORA UNVANI

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Doktora’ unvanını Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal’a verdi. Moldova Cumhuriyeti Milli Marşı’nın okunması ile başlayan ‘Fahri Doktora’ törenine; Moldova Türkiye Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Prof.Dr.Vasile Marina ve Rektör Yardımcısı Prof. […]

02 Aralık 2013 - 14:24 'de eklendi ve 300 kez görüntülendi. A+A-

REKTÖR UYSAL’A FAHRI DOKTORA UNVANI

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Doktora’ unvanını Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal’a verdi.
rektor2Moldova Cumhuriyeti Milli Marşı’nın okunması ile başlayan ‘Fahri Doktora’ törenine; Moldova Türkiye Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Prof.Dr.Vasile Marina ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oleg Balan, Romanya Andrei Saguna Constanta Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aurel Papari, Kamu Yönetimi Akademisi akademisyenleri, idarecileri ve çalışanları katıldı.
Törende bir konuşma yapan Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Prof.Dr.Vasile Marina, “Bugün akademimiz için çok önemli bir gündür, çünkü değerli misafirimiz ve arkadaşımız Türkiye’de Karabük Üniversitesi Rektörü olan Burhanettin Uysal’a Fahri Doktora unvanı vermek için bu özel töreni düzenlemiş bulunmaktayız. Bu oldukça prestijli onur unvanını verme fikri, akademimizden profesörler, çalışanlar ve idareciler olarak Karabük Üniversitesi’ne yaptığımız bir ziyaretten sonra oluştu. Günümüzde, dünya üzerindeki bütün ulusların kültürleri ve gelenekleri ile ilişkili olarak, ‘bilgi temelli evrensel toplum’ terimi, tüm dünyada daha sık kullanılmaya başlamıştır. Türk insanının kültürünü ve geleneklerini tanıma fırsatı bulduk. Anladık ki, Türk insanı, gerçek birer vatansever olarak, kültürüne ve geleneklerine sahip çıkıyor. Fakat aynı zamanda, bu kültür ve gelenekleri diğer tüm uluslarla paylaşmak da istiyorlar. Böyle bir kültür ve güçlü geleneklere sahip olmadan, AB ve dünya genelinde bir güç olabilecek gelişme seviyesine ulaşmak Türk ulusu açısından mümkün müdür? Tabii ki değildir. Türk otoriteleri, eğitime çok değer veriyor ve eğitim sistemini geliştirecek her şeyi yapmak istiyorlar; üniversite sayısını artırmak, laboratuar sayısını artırmak, eğitimcilerin eğitimine yatırım yapmak gibi. Ancak altını çizmek isterim ki, her çeşit bilgi faydalı değildir. Örneğin, bilim insan ömrünü uzatmayı mümkün kıldı, ancak insanoğlunun gerekli akli ve duygusal özelliklerinin de aynı doğrultuda devam edeceğini garanti edemiyor. Diğer bir örnek de; güzel görünüme sahip meyve ve sebze yetiştirebildiğimiz halde, bunların tatlarının ve besin değerlerinin aynı kalacağını garanti edemeyişimizdir. İşte bu yüzden, bilgi gelişimi, insanların ve toplumun ilgi alanlarına yöneltilmelidir”dedi.
rektor1Romanya’daki Andrei Saguna Costanta Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. Aurel Papari ise, “Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiş Karadeniz Havzası projesine müşterek niyetinizden dolayı hepinize teşekkür etmek isterim. Bugünkü tören, dostluğun asil işareti altında gerçekleşmektedir. Bu proje bize, bir arada olma ve birlikte büyük işler başarma şansını tanıyor. Değerli Prof.Dr. Burhanettin Uysal’ı tebrik ediyoruz. Projenin gelişimini destekleyen üniversiteler; Romanya’dan Andrei Saguna Üniversitesi, Moldova Cumhuriyeti’nden Kamu Yönetimi Akademisi, Gürcistan ve Azerbaycan’dan üniversiteler ve gelecekte aramıza katılabilecek diğer 40 üniversitedir. Büyük bir üniversiteler birliği oluşturulacak ve bu insan değerleri bilgisine sahip ortak üniversiteler, yüksek akademik prestije sahip kişiler ve iyi çalışmalarla, kurumlarımız arasındaki bağı ve uluslarımız arasındaki dostluğu kuvvetlendirecektir. Bugünün etkinliği, aramızda imzalanan protokoldür. Bugünün değerini artıran şey, Burhanettin Uysal’ın çok taraflı ilişkilerimizi onaylayan olağanüstü kişiliğidir” dedi.
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, kendisine fahri doktora onuru veren Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti ve Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Vasile Marina’ya teşekkür etti.
Onursal doktora unvanından onur duyduğunu anlatan Rektör Uysal, “ İlişkilerimizin işbirliği ile daha da gelişeceğini umuyorum. Gerçek bir işbirliği için dostluk her şeyden önemlidir. Dostluk ilişkilerimizi kurmamız gerekir. Bugünün olayı dostluk ve işbirliği ilişkilerinin gelişmesi için bir platformdur. Bana fahri doktora unvanı onuru verdiğiniz ve kendimi sizlerden biri gibi hissettirdiğiniz için teşekkür ediyorum”dedi.
Seçkin insanlara verildiğini vurgulayarak, Kamu Yönetimi Akademisi Rektörü Prof.Dr.Vasile Marina Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal’a Fahri Doktora unvanı verilmesine ilişkin 5 Kasım 2013 tarihli senato kararını okuyarak Rektör Uysal’ın biyografisi hakkında bilgiler verdi. Binişini giyen Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, içinde bulunulan anın önemi ile derinden etkilendiğini belirterek, kendisine verilen bu yüksek payeden dolayı yetkililere içtenlikle teşekkür etti.
Kamu Yönetimi Akademisi’nde üçüncü kez bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirten Moldova Türkiye Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal da, “Karabük Üniversitesi Rektörünü kariyerinin bu önemli gününde tebrik etmek için izninizi istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir temsilcisi olarak, bu özel etkinlikten dolayı büyük gurur duyuyorum. Bununla siz, Karabük Üniversitesi’ne ve Rektörüne karşı cömertliğinizi gösterdiniz. Aslına bakarsanız, Rektör Vasile Marina’nın da belirttiği gibi, bilgi ve öğretiler, kültüre ve geleneklere dayanmadığı müddetçe kullanışsızdır. Jest ve mimiklerinizle, size müteşekkir olduğumuzu onayladığınızı anlıyorum”dedi.
‘Fahri Doktora’ Töreni hep bir ağızdan okunan Kamu Yönetimi Akademisi marşı ile sona erdi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük V...

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Do...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Es...

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Do...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKL...

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Do...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Ya...

Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Kamu Yönetimi Akademisi tarihindeki dördüncü ‘Fahri Do...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Etimesgut Kaymakamı Fuat ...

Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Cumhurbaş...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı S...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine De...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARA...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Park...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Karabük Beledi...

Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında ortaya çıkan yeni bulgular dünya tarihine ışık tutaca Hadrianaupolis Antik Kent...

M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve S. 8’inci yüzy...

İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI ...

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 24. maddesi gereği, idarede...

Yeni Doğan Bebekler Evlerinde Ziyaret Ediliyor Yeni Doğan Bebekler Evler...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’i...

Genç Müsiad Üyeleri Ürkmezer’i Ziyaret Etti Genç Müsiad Üyeleri Ürkme...

Genç Müsiad Başkanı Bekir Uluçay ve Yönetim Kurulu Üyeleri S...

İlim Yayma Cemiyetinden Ürkmezer’e Ziyaret İlim Yayma Cemiyetinden Ü...

İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tülün ve be...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Zabıta Müdürlüğü Denetiml...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Safra...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi