Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

MİMARLAR ODASINDAN AÇIKLAMA

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesi ile Karabük Revizyon İmar Planını iptal ettirmesine gösterilen tepkilere Ankara Mimarlar Odası Şubesi ve Karabük Mimarlar Odası Temsilciliği düzenledikleri basın toplantısı ile cevap verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, “Karardan sonra haddini bilmez bazı kişiler Mimarlar Odası yöneticilerini hedef göstererek tehdit etmeye başlamışlardır. Kimsenin […]

25 Eylül 2014 - 11:06 'de eklendi ve 276 kez görüntülendi. A+A-

MİMARLAR ODASINDAN AÇIKLAMA

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesi ile Karabük Revizyon İmar Planını iptal ettirmesine gösterilen tepkilere Ankara Mimarlar Odası Şubesi ve Karabük Mimarlar Odası Temsilciliği düzenledikleri basın toplantısı ile cevap verdi.
MIMARLARMimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, “Karardan sonra haddini bilmez bazı kişiler Mimarlar Odası yöneticilerini hedef göstererek tehdit etmeye başlamışlardır. Kimsenin haddi değildir, mimarlar odası yöneticilerini ve mimarlar odasını tehdit etmek” dedi.
Ankara Mimarlar Odası Şubesi ve Karabük Mimarlar Odası Temsilciliği Karabük İmar Planının iptal edilmesi üzerine oluşan tepkiler üzerine ortaklaşa basın toplantısı düzenledi.
Ankara Şubesi ve Karabük Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyelerinin de hazır bulunduğu toplantı ilk açıklamayı Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı. Candan yaptığı açıklamada, karardan sonra haddini bilmez bazı kişilerin Mimarlar Odası yöneticilerini hedef göstererek tehdit etmeye başladıklarını belirterek, bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.
MİMARLAR ODASINI TEHDİT ETMEK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,”Biz Dereveler ile ilgili mahkeme açtık ve mahkeme bizim itirazımızı olumlu buldu. Fakat bu karardan sonra haddini bilmez bazı kişiler Mimarlar Odası yöneticilerini hedef göstererek tehdit etmeye başlamışlardır. Kimsenin haddi değildir, mimarlar odası yöneticilerini ve mimarlar odasını tehdit etmek. Biz zaten haklarında suç duyurusunda bulunduk. Biz Anayasal bir kuruluşuz. Kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüyüz ve kamu yararına bir mücadele bulunuyoruz. Her hangi bir kişisel beklentisi veya çıkarı maddi beklentisi yoktur. Biz burada insanların daha sağlıklı koşulalar da bilimsel ilkelerin ışığında barınabilecek yaşayabilecek kentlerin oluşturulmasıdır. Bazılarının hem muhatap olmadığı halde hem de haddi olmadığı halde yapılan açıklamaları insanların daha sağlıklı mekanlarda yaşamasından çok bir çıkar beklentisi bir rant beklentisi içersinde oldukları aşikardır. Bu aşikarlığın somut delili mahkeme kararıdır. Eğer her hangi bir tepkileri varsa medeni insanlar gibi mahkemeye ihtiraz edeceklerdir. İnsanları basın yolu ile hedef gösteremeyecekler bu medeni olmadıklarının göstergesidir” dedi.
YANLIŞ GÖRÜLEN UYGULAMALARIN KARŞISINDAYIZ
Mimarlar Odası Karabük Temsilciliği Oda Sekreter üyesi Mehtap Başaran ise yaptığı açıklamada, “TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Kastamonu İdare Mahkemesinde açılan dava 21.08.2014 tarihinde sonuçlanmış ve mahkeme kararı ile Karabük revizyon İmar Planı iptal edilmiştir. Bu iptal kararının gerekçelerinden biri Dereevler Bölgesinde inşaat alanının yüzde 70 oranında artırılması bir diğeri de Anıt alanının ibadet alanına dönüştürülmesidir. Son günlerde kamuoyunda Mimarlar Odasının insanların ev sahibi olmasına engel olduğu yönünde bir algı operasyonu yürütüldüğünden kamuoyunu aydınlatmak gereği doğmuştur. Bu alanda 1950’li yıllarda kurulmuş Türkiye D.Ç.Fabrikasının işçi lojmanları bulunmakta idi. 1995 yılında D.Ç. İşletmelerinin Özelleştirmesi sırasında, 70 Evler, Dereevler ve 50 Evlerin bulunduğu alan Zonguldak Karaelmas Üniversitesine verildi.
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi binaları birkaç yıl Karabük Valiliği çalışanları ile birlikte lojman olarak kullandıktan sonra gelir elde etmek amacıyla, imar planı olmayan alanda imar planını Belediye ile birlikte hazırlattı. 2000’li yıllarda yapılan bu imar planında 50 Evlerin bulunduğu alanda emsal 1.80, 70 Evlerin bulunduğu alanda emsal 1.20 (ki burada 2 katlı binalar vardı), Dereevlerin bulunduğu alanda ise inşaat katsayısı emsal 0,70 olarak belirlendi. Satış öncesi yapılan imar planında, inşaat katsayıları belirlenirken, içinde oturan lojman sakinlerinin bu konutları alabilmesi hedeflenmiştir. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tarafından 2004 yılında 50 Evlerin bulunduğu alan Kuleparkın sahibi olan yatırımcılara, 70 Evler ve Dereevleri ise içinde oturan lojman sakinlerine satılmıştır. Satış işlemlerinin ardından 2004 yılının 10. ayında Kuleparkın bulunduğu arsa sahipleri inşaat alanlarını yüzde 25 oranında artıran bir imar değişikliğini Karabük Belediye Meclisinden geçirdiği için Mimarlar Odası Karabük Temsilciliğince itiraz edilmiş ve bu değişiklik iptal edilmiştir. Bugün Kuleparkın olduğu alanda inşaat alanını belirleyen katsayı aynıdır.
İnşaat alanının artırılması isteği satın aldıkları günden başlayarak 70 Evler ve Derevler sakinlerince de dile getirilmiş ancak temsilciliğimizce inşaat alanını artıracak bir imar değişikliğine itiraz edileceği ve gerekirse dava açılacağı hem Belediye yetkililerine hem de mal sahiplerine anlatılmıştır. 70 Evler Mahallesi sakinleri herhangi bir inşaat alanı artışı olmadan konutlarını müteahhit eliyle yaptırmışlardır. Son günlerde bazı basın organlarında yazıldığının aksine, 70 evler ve kuleparkın ne projesinde ne de yapımında temsilciliğimiz yönetim kurulundan hiçbir üye yer almamıştır. Karabük Revizyon İmar Planı yapılırken Dereevler Mahallesinin inşaat emsalini belirleyen katsayı yüzde 70 oranında artırılmış, daha önce emsali 0,7 ve 2 katlı konut olarak tanımlanan inşaat alanı katsayısı emsal 1,20, 10 katlı ve tercihli konut olarak değiştirilmiştir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yapılan plan değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğundan Kastamonu İdare Mahkemesinde dava açmış ve dava sonuçlanmıştır. Yukarıda açıkça anlatıldığı üzere, Zonguldak Karaelmas Üniversitesinden, oturdukları evi ve arsasını satın alırken bu arsaya yapılabilecek inşaat alanını bilerek satın aldıklarından ve inşaat alanını yüzde 70 artırmak gibi bir hakları da zaten bulunmadığından Dereevler sakinlerinin herhangi bir mağduriyeti bulunmamaktadır” dedi.
Başaran, ayrıca, TMMOB Mimarlar Odası Karabük Temsilciliği tarafından Orman İşletmesinin bulunduğu alanda yapılan TOKİ konutlarına tam 7 dava açılarak, Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna açılan son dava neticesinde alanının dörtte üçü yapılaşmadan kurtarılarak Kültür varlığı olarak tescillendiğini kaydederek, “ İmar planında kent parkı olarak belirtilen 100 Evlere Kardemir Yönetiminin yapmak istediği 16 katlı alışveriş merkezi, ikiz kule ve hastane yapımına da dava açılarak engel olunmuştur. KARDEMİR’e ait ısı merkezi ve pazaryerine yapılmak istenen konut projeleri ile ilgili de iki kez dava açılmıştır.
Temsilcilik olarak herhangi bir kişi ya da kurum ayrımı yapılmaksızın yanlış görülen uygulamaların karşısındayız. Ayrıca son zamanlarda kent merkezinde yaşanan trafik sıkışıklığı, park yeri sorunları bu konuda hepimizin aynı duyarlılıkta olması gerektiğinin de bir kanıtıdır. Sonuç olarak Mimarlar Odası Karabük Temsilciliği olarak kentimize karşı her zaman duyarlı olacağımızı ve bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz” diye konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük V...

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesi ile Karabük Revizyon İmar Planını iptal ettirmesine göste...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Es...

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesi ile Karabük Revizyon İmar Planını iptal ettirmesine göste...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKL...

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesi ile Karabük Revizyon İmar Planını iptal ettirmesine göste...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Ya...

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesi ile Karabük Revizyon İmar Planını iptal ettirmesine göste...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Etimesgut Kaymakamı Fuat ...

Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Cumhurbaş...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı S...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine De...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARA...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Park...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Karabük Beledi...

Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında ortaya çıkan yeni bulgular dünya tarihine ışık tutaca Hadrianaupolis Antik Kent...

M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve S. 8’inci yüzy...

İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI ...

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 24. maddesi gereği, idarede...

Yeni Doğan Bebekler Evlerinde Ziyaret Ediliyor Yeni Doğan Bebekler Evler...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’i...

Genç Müsiad Üyeleri Ürkmezer’i Ziyaret Etti Genç Müsiad Üyeleri Ürkme...

Genç Müsiad Başkanı Bekir Uluçay ve Yönetim Kurulu Üyeleri S...

İlim Yayma Cemiyetinden Ürkmezer’e Ziyaret İlim Yayma Cemiyetinden Ü...

İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tülün ve be...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Zabıta Müdürlüğü Denetiml...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Safra...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi