Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

KBÜ Pehlivan robotlar yağlı güreş için ilk kez er meydanında

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıldı. Yarışmada 200’den fazla robot yer alıyor. Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARATUM), Teknoloji ile Mühendislik Fakültelerinin Mekatronik Mühendisliği Bölümleri, Robot Kulübü ve Proje Tasarım Kulübü iş birliğinde düzenlenen yarışmada öğrenciler robotik alanındaki hünerlerini sergiliyor. M. Gökşen Kapalı Spor […]

12 Nisan 2018 - 14:45 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi. A+A-

KBÜ Pehlivan robotlar yağlı güreş için ilk kez er meydanında

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıldı. Yarışmada 200’den fazla robot yer alıyor.

Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARATUM), Teknoloji ile Mühendislik Fakültelerinin Mekatronik Mühendisliği Bölümleri, Robot Kulübü ve Proje Tasarım Kulübü iş birliğinde düzenlenen yarışmada öğrenciler robotik alanındaki hünerlerini sergiliyor.

M. Gökşen Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen yarışmaya Türkiye’den 13 üniversite ve 27 orta öğretim kurumu ile 2 farklı ülkeden öğrenciler toplam 217 robotla katıldı. Etkinliğin açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse, Üniversitenin Genel Sekreteri Lütfü Köm, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“KBÜ robot alanında marka haline geldi”

Yarışmanın açış konuşmasını yapan Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif Bayır, Karabük Üniversitesinin kurulduğu günden itibaren robot ve robot teknolojileri konusunda bir marka haline geldiğini belirterek birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarılara imza attığını söyledi.

Pehlivan robotlar yağlı güreş için ilk kez er meydanında

Yarışmanın ülkemizde düzenlenen robot yarışmalarından farkı olduğunun altını çizen Bayır konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yarışmamızda kendi milli güreşimiz, yağlı güreş yapan robotlar yarışma kategorisi ile dünyada ve ülkemizde ilke imza atacaktır. Ayrıca özellikle Safranbolu ilçemizde yetişen safran çiçeği toplayan mobil robot yarışması da bu yarışmanın özgün değerlerinden biridir. Çizgi izleyen robot yarışması Karabük ili temalı olup çizgi izleyen robotlarının ilk kez bir duman içerisinden geçmesi ve Safranbolu turu yapmaları istenecektir.”

Bayır, konuşmasında gelişen teknoloji ve robotlara dikkat çekerek “Hızla kalkınan ülkemizde sanayide kullanılan endüstriyel robot yoğunluğu ortalaması 10 bin işçi başına düşen robot sayısı 9 iken dünyadaki robot kullanım yoğunluğu ortalaması ise 55’tir. Bu yarışmaların önümüzde duran yeni sanayi devrimi endüstri 4.0′ ın yapı taşlarından biri olan robotik otomasyon alanına gençlerimizin ilgisinin çekilmesine ve onların cesaretlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Endüstri 4.0 sanayi devrimi ile ürüne katma değer sağlamayan iş gücü kullanımının en aza indirileceği ve tüm sahada robotların kullanılacağı bir dönem giriyoruz.” diye konuştu.

Gökşen M. Yücel Spor Salonu’nda gerçekleşen yarışmada yağlı güreş yapan robot, safran çiçeği toplayan robot, çizgi izleyen robot, sumo robot, mini sumo robot ve serbest robotlar 6 ayrı dalda yarışarak hünerlerini sergileyecek.

Konuşan, dans eden Sanbot’a ve satranç oynayan robota yoğun ilgi

Öte yandan Karabük Üniversitesi Teknoparkın fuaye alanında düzenlenen robot sergisinde ise yarışmaya katılan serbest kategori robot projeleri, robot ve robot teknolojileri konusunda Karabük Üniversitesinde geliştirilmiş proje ve çalışmalar sergilendi. Sergide insansı robot Sanbot da yer aldı. Sergiyi gezenlerin, özellikle de ilkokul öğrencilerinin Sanbot’a ilgisi yoğun oldu. Sanbot, ziyaretçileriyle sohbet etti ve Erik Dalı şarkısı eşliğinde bol bol dans etti. Robot sergisinde ayrıca satranç oynayan robot da büyük ilgi gördü.

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması 13 Nisan Cuma günü gerçekleşecek final müsabakaları ile sona erecek.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Karabük Belediyesinin Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor Karabük Belediyesinin Ramazan Etkinlikle...

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıl...

Ramazan Akşamları Devam Ediyor Ramazan Akşamları Devam Ediyor

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıl...

Osmanlı’nın Parmak İzi Safranbolu’da 19 Mayıs Coşkusu Osmanlı’nın Parmak İzi Safranbolu’da 19 ...

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıl...

Gönlümüz ve Sevgimiz Mehmetçikle Gönlümüz ve Sevgimiz Mehmetçikle

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Karabük Belediyesinin Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor Karabük Belediyesinin Ram...

Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor Karabük Belediyesi tarafın...

Ramazan Akşamları Devam Ediyor Ramazan Akşamları Devam E...

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Ramaz...

Osmanlı’nın Parmak İzi Safranbolu’da 19 Mayıs Coşkusu Osmanlı’nın Parmak İzi Sa...

UNESCO Mirası Safranbolu’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ...

Gönlümüz ve Sevgimiz Mehmetçikle Gönlümüz ve Sevgimiz Mehm...

Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ‘ Gönlümüz ve Sevgimi...

Ramazan Akşamları Devam Ediyor Ramazan Akşamları Devam E...

Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi, Dünyaya Hükmeden Sultan...

Başkan Vergili’den 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı Başkan Vergili’den 19 May...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, 19 Mayıs Atatürk’ü A...

Vali Kemal Çeber’in 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı mesajı Vali Kemal Çeber’in 19 Ma...

Türk Milletinin bağımsızlık umutlarının inanca dönüştüğü, ku...

Ramazan Etkinliği Fatih Mahallesi ile Devam Etti Ramazan Etkinliği Fatih M...

Karabük Belediyesi tarafından 28 ayrı mahallede çocuklara yö...

MHP’nin Listesi Belli Oldu… MHP’nin Listesi Belli Old...

MHP’nin Listesi Belli Oldu… 24 Haziranda yapılacak olan Gene...

Mahalle İftarları Başladı. Mahalle İftarları Başladı...

Safranbolu Geleneksel Mahalle İftarları Aşağı Tokatlı Bağlar...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi