Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

KBÜ Pehlivan robotlar yağlı güreş için ilk kez er meydanında

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıldı. Yarışmada 200’den fazla robot yer alıyor. Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARATUM), Teknoloji ile Mühendislik Fakültelerinin Mekatronik Mühendisliği Bölümleri, Robot Kulübü ve Proje Tasarım Kulübü iş birliğinde düzenlenen yarışmada öğrenciler robotik alanındaki hünerlerini sergiliyor. M. Gökşen Kapalı Spor […]

12 Nisan 2018 - 14:45 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi. A+A-

KBÜ Pehlivan robotlar yağlı güreş için ilk kez er meydanında

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıldı. Yarışmada 200’den fazla robot yer alıyor.

Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARATUM), Teknoloji ile Mühendislik Fakültelerinin Mekatronik Mühendisliği Bölümleri, Robot Kulübü ve Proje Tasarım Kulübü iş birliğinde düzenlenen yarışmada öğrenciler robotik alanındaki hünerlerini sergiliyor.

M. Gökşen Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen yarışmaya Türkiye’den 13 üniversite ve 27 orta öğretim kurumu ile 2 farklı ülkeden öğrenciler toplam 217 robotla katıldı. Etkinliğin açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse, Üniversitenin Genel Sekreteri Lütfü Köm, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“KBÜ robot alanında marka haline geldi”

Yarışmanın açış konuşmasını yapan Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif Bayır, Karabük Üniversitesinin kurulduğu günden itibaren robot ve robot teknolojileri konusunda bir marka haline geldiğini belirterek birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarılara imza attığını söyledi.

Pehlivan robotlar yağlı güreş için ilk kez er meydanında

Yarışmanın ülkemizde düzenlenen robot yarışmalarından farkı olduğunun altını çizen Bayır konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yarışmamızda kendi milli güreşimiz, yağlı güreş yapan robotlar yarışma kategorisi ile dünyada ve ülkemizde ilke imza atacaktır. Ayrıca özellikle Safranbolu ilçemizde yetişen safran çiçeği toplayan mobil robot yarışması da bu yarışmanın özgün değerlerinden biridir. Çizgi izleyen robot yarışması Karabük ili temalı olup çizgi izleyen robotlarının ilk kez bir duman içerisinden geçmesi ve Safranbolu turu yapmaları istenecektir.”

Bayır, konuşmasında gelişen teknoloji ve robotlara dikkat çekerek “Hızla kalkınan ülkemizde sanayide kullanılan endüstriyel robot yoğunluğu ortalaması 10 bin işçi başına düşen robot sayısı 9 iken dünyadaki robot kullanım yoğunluğu ortalaması ise 55’tir. Bu yarışmaların önümüzde duran yeni sanayi devrimi endüstri 4.0′ ın yapı taşlarından biri olan robotik otomasyon alanına gençlerimizin ilgisinin çekilmesine ve onların cesaretlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Endüstri 4.0 sanayi devrimi ile ürüne katma değer sağlamayan iş gücü kullanımının en aza indirileceği ve tüm sahada robotların kullanılacağı bir dönem giriyoruz.” diye konuştu.

Gökşen M. Yücel Spor Salonu’nda gerçekleşen yarışmada yağlı güreş yapan robot, safran çiçeği toplayan robot, çizgi izleyen robot, sumo robot, mini sumo robot ve serbest robotlar 6 ayrı dalda yarışarak hünerlerini sergileyecek.

Konuşan, dans eden Sanbot’a ve satranç oynayan robota yoğun ilgi

Öte yandan Karabük Üniversitesi Teknoparkın fuaye alanında düzenlenen robot sergisinde ise yarışmaya katılan serbest kategori robot projeleri, robot ve robot teknolojileri konusunda Karabük Üniversitesinde geliştirilmiş proje ve çalışmalar sergilendi. Sergide insansı robot Sanbot da yer aldı. Sergiyi gezenlerin, özellikle de ilkokul öğrencilerinin Sanbot’a ilgisi yoğun oldu. Sanbot, ziyaretçileriyle sohbet etti ve Erik Dalı şarkısı eşliğinde bol bol dans etti. Robot sergisinde ayrıca satranç oynayan robot da büyük ilgi gördü.

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması 13 Nisan Cuma günü gerçekleşecek final müsabakaları ile sona erecek.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Miniklerden sokak hayvanları için anlamlı proje Miniklerden sokak hayvanları için anlaml...

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıl...

Başkan Vergili’den Kurban Bayramı Kutlama Mesajı ve Alınan Tedbirler Başkan Vergili’den Kurban Bayramı Kutlam...

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıl...

Bayram Temizliği Devam Ediyor Bayram Temizliği Devam Ediyor

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıl...

HER DAİM DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ HER DAİM DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Miniklerden sokak hayvanları için anlamlı proje Miniklerden sokak hayvanl...

Karabük’te yaşları 4 ile 12 arasında değişen 4 kız çocuğu ke...

Başkan Vergili’den Kurban Bayramı Kutlama Mesajı ve Alınan Tedbirler Başkan Vergili’den Kurban...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Kurban Bayramı dolay...

Bayram Temizliği Devam Ediyor Bayram Temizliği Devam Ed...

Safranbolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekip...

HER DAİM DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ HER DAİM DEVLETİMİZİN YAN...

  Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Baş...

Yeni İtfaiye Binasında Sona Yaklaşıldı Yeni İtfaiye Binasında So...

  Bölgemizde çıkan yangın, kurtarma operasyonu gibi vak...

Karabük Belediyesi Asfalt Çalışmalarına Devam Ediyor Karabük Belediyesi Asfalt...

Karabük Belediyesi cadde, sokak ve yolların bakım, onarım, a...

Hoş Geldin Bebek Hoş Geldin Bebek

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’i...

Ekipler Durmuyor Ekipler Durmuyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler ç...

Uluslararası Altın Safran Fotoğraf Yarışması ( Dereceye Giren Eserler ) Uluslararası Altın Safran...

Kültürel Miras ve Korumacılık temasıyla alanında tek olan, 6...

Bayram Hazırlıkları ve Denetimler Devam Ediyor Bayram Hazırlıkları ve De...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer,...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi