Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

Kardeş Büyükelçi Karabük’te

Özbekistan’ın deneyimli Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov,  yeni cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yönetimindeki ülkesini Türk yatırımcılara anlatmak üzere Anadolu turuna çıktı. Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Türkiye Cumhuriyetinin ağır sanayisinin temellerinin atıldığı Karabük’e gelen Kadyrov; “Biz kardeşiz, batı size müttefik der biz ise kardeş, gelin Özbekistan’a yatırım yapın” dedi 12 yıldır Türkiye’de görev yaptığını ve Türkiye’de […]

12 Mayıs 2017 - 19:31 'de eklendi ve 1071 kez görüntülendi. A+A-

Kardeş Büyükelçi Karabük’te

Özbekistan’ın deneyimli Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov,  yeni cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yönetimindeki ülkesini Türk yatırımcılara anlatmak üzere Anadolu turuna çıktı. Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Türkiye Cumhuriyetinin ağır sanayisinin temellerinin atıldığı Karabük’e gelen Kadyrov; “Biz kardeşiz, batı size müttefik der biz ise kardeş, gelin Özbekistan’a yatırım yapın” dedi

12 yıldır Türkiye’de görev yaptığını ve Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Büyükelçi Kadyrov, “Türkiye benim ikinci vatanım gibi. Özbekistan’ın kapıları Türk kardeşlerimiz için her zaman açıktır. Allah’a çok şükür yıllardır Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkiler çok yüksek seviyelerde. Türkiye ile Özbekistan arasında hiçbir zaman problem ve sorun olmadı, gelecekte de olmaz. Türkiye bizler için kardeş ülke. 1991 yılında bağımsızlığımızı ilan ettiğimizde bize ilk elini uzatan Türkiye halkıydı. Ben çok iyi hatırlıyorum bir haftalık buğdayımız kalmıştı, Türkiye bir milyon ton buğday yardımı gönderdi. Özbekistan halkı hiçbir zaman bu iyilikleri unutmaz. Ben inanıyorum ki işbirliğimiz devam edecek. Bizler Türk işadamlarını, Türk kardeşlerimizi Özbekistan’da bekliyoruz. Türk iş adamları tecrübeli ve dünya piyasasını bilen insanlar, bu anlamda Türkiye’nin desteği bizler için çok önemli. Türk dostlarımızı Özbekistan’a bekliyoruz.”dedi.
Nazik ziyareti için Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov’a teşekkür eden Vali Mehmet Aktaş “12 yıldır ülkemizde görev yapan Büyükelçi Sayın Kadyrov ilimize ilk kez geliyor. Kendisini ilimizde misafir etmekten dolayı büyük mutluluk duyduk. Karabük her şeyden önce bir sanayi şehridir. Çok ciddi, çok büyük ölçekli sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan bir şehirdir. Bunun yanında Safranbolu, dünya değerini içinde barındıran çok önemli bir turizm merkezimizdir. İlimiz ayrıca önemli bir üniversite eğitim merkezimizdir. Sayın Büyükelçimizin aracılığıyla Özbekistanlı yatırımcılarımızı da ilimize davet ediyorum, onlarla iş yapmaktan, ilimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağımızı ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Büyükelçi Ulfat Kadyrov daha sonra Karabük Organize Sanayi Bölgesine geçerek, asansör rayı üreten Çelikoğlu Demir Çelik Fabrikasını, ayakkabı tabanı imal eden Akort tesislerini ve demir-çelik tesisleri kurumunda dünyanın sayılı isimlerinden olan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye ait, VE-CA, Rana, HBM ve Rolmak tesislerinde incelemelerde bulundu.

Karabük temaslarına, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ile devam eden kardeş ülke büyükelçisi, TSO Yönetim Kurulu Başkanvekili Fatih Çapraz ve meclis üyeleri tarafından karşılandı. Karabüklü yatırımcıları ülkesine davet eden Özbekistan Büyükelçisi; “Ülkemiz Orta Asya’nın tam merkezinde yer alan 32 milyonluk bir ülke. Burada yatırım yapan Türk işadamları ürettikleri ürünleri Özbekistan pazarının yanında, Kazakistan, Türkmenistan, Afganistan gibi ülkelere de pazarlama imkânına sahipler. Özellikle, turizm, tekstil, tarım ve ayakkabı imalatı gibi alanlarda ciddi bir Pazar imkanı var, biz yeni cumhurbaşkanımız yönetiminde Türk kardeşlerimizi ülkemize yatırım yapmaya davet ediyor ve her türlü güvenceyi de kendilerine veriyoruz” dedi

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Fatih Çapraz ise Büyükelçi Ulfat Kadyrov ve ekibine ziyaretleri dolayısıyla teşekkür ederken, Özbek girişimcileri Karabük-Eskipazar Metal ve Metal Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmaya davet etti.

Daha sonra Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi makamında ziyaret eden Büyükelçi Ulfat Kadyrov, LC Vaikiki gibi dünya çapında markaları bünyesinde barındıran Taha Holdingin Safranbolu tesislerinde incelemelerde bulundu. Büyükelçi Kadyrov ayrıca, Taha Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Dizdar ile de bir görüşme yaparak, tekstil sektöründe gerekli altyapı ve hammadde açısından son derece zengin olan ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

Türkiye’nin İstanbul ile birlikte UNESCO listesinde yer alan iki şehrinden biri olan Safranbolu’yu da ziyaret eden Özbekistan Büyükelçisi, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Acar ve Meclis Başkanı Ahmet Şahin ile de görüşerek, ülkesindeki yatırım imkânları hakkında bilgiler verdi.

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ı da ziyaret etti. Büyükelçi Kadyrov ziyarette yaptığı açıklamada, Özbekistan ile Türkiye’nin ilişkilerine değinerek, bu ilişkilerin daha da güçlenmesi adına çalışmalara hız verdiklerini belirtti. Kadyrov, Türk İslam coğrafyasında yer alan Türkiye’nin demokrasi anlamında örnek bir ülke olduğunu ifade ederek, Özbekistan’ın Türkiye ile ilişkilerini her zaman en üst düzeyde sürdüreceğini kaydetti. Türkiye’deki eğitim kalitesine de değinen Kadyrov, kendi ülkelerindeki uzmanların Türkiye üniversitelerinde eğitim almalarını umut ettiğini söyledi.   

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat da ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek Büyükelçi Ulfat Kadyrov’un söylediklerinin tamamına katıldığını belirtti. Polat “Biz Özbek kardeşlerimizden hiçbir zaman kopamayız. Üniversitemizde Özbek öğrencilerimizin yanı sıra benim dönemimde başvuran ve şu an görevde olan akademisyenlerimiz de var. Özbek kardeşlerimiz gelsinler, yine alırız.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ve Büyükelçi Ulfat Kadyrov ortak açıklamalarında, Karabük Üniversitesi ile Özbekistan Üniversiteleri arasında iş birliğinin geliştirilmesi yönünde en kısa süre içerisinde çalışmalara başlanacağı bilgisini de verdi.

Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadyrov’un Karabük temasları Safranbolu panoramik gezisi ve Kristal Teras incelemelerinin ardından Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından onuruna verilen akşam yemeği ile sona erdi.

Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov’a Karabük ziyaretinde Ekonomi Müsteşarı Uçkun Koşanov, Siyasi Müsteşar Shukhratjion Yıgıtalıev ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ve yönetimi eşlik etti.

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şefik Dizdar ile ‘Safranbolu MYO Binası Yapım Protokolü’ imzalandı Şefik Dizdar ile ‘Safranbolu MYO Binası ...

Özbekistan’ın deneyimli Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov,  yeni cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yö...

Esnaf Günleri Etkinliğinden 2. Etap Esnafları da Memnun Esnaf Günleri Etkinliğinden 2. Etap Esna...

Özbekistan’ın deneyimli Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov,  yeni cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yö...

TSO Yeni Yönetiminden Başkan Vergili’ye Ziyaret TSO Yeni Yönetiminden Başkan Vergili’ye ...

Özbekistan’ın deneyimli Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov,  yeni cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yö...

Başkan Vergili’den Esnaf Günleri Alışveriş Çadırındaki Esnaflara Ziyaret Başkan Vergili’den Esnaf Günleri A...

Özbekistan’ın deneyimli Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov,  yeni cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yö...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Etimesgut Kaymakamı Fuat ...

Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel Karabük Valisi Oldu Cumhurbaş...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı S...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine De...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARA...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Park...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Karabük Beledi...

Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında ortaya çıkan yeni bulgular dünya tarihine ışık tutaca Hadrianaupolis Antik Kent...

M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve S. 8’inci yüzy...

İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI ...

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 24. maddesi gereği, idarede...

Yeni Doğan Bebekler Evlerinde Ziyaret Ediliyor Yeni Doğan Bebekler Evler...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’i...

Genç Müsiad Üyeleri Ürkmezer’i Ziyaret Etti Genç Müsiad Üyeleri Ürkme...

Genç Müsiad Başkanı Bekir Uluçay ve Yönetim Kurulu Üyeleri S...

İlim Yayma Cemiyetinden Ürkmezer’e Ziyaret İlim Yayma Cemiyetinden Ü...

İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tülün ve be...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Zabıta Müdürlüğü Denetiml...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Safra...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi