Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

KARDEMİR İÇİN KRİTİK GENEL KURUL !

7 Haziran Seçimlerinin arifesinde, KARDEMİR ile İktidar Partisi arasında esmeye başlayan soğuk rüzgârlar şirketin Nisan’da yapılacak Mali Genel Kurulunda yeni bir boyut kazanacağa benziyor. Çünkü kulislerden sızan bilgilere göre, Mali Genel Kurulun gündem maddeleri arasına seçim maddesi de konuldu.İddialar bu şekilde,ancak genel kurul maddeleri arasında seçim maddesi olmayacağını söyleyenler de yok değil tabi. Peki, bu […]

20 Mart 2016 - 20:31 'de eklendi ve 427 kez görüntülendi. A+A-

KARDEMİR İÇİN KRİTİK GENEL KURUL !

Genel  Yayın Yönetmeni -Şükrü-Gökkaya7 Haziran Seçimlerinin arifesinde, KARDEMİR ile İktidar Partisi arasında esmeye başlayan soğuk rüzgârlar şirketin Nisan’da yapılacak Mali Genel Kurulunda yeni bir boyut kazanacağa benziyor. Çünkü kulislerden sızan bilgilere göre, Mali Genel Kurulun gündem maddeleri arasına seçim maddesi de konuldu.İddialar bu şekilde,ancak genel kurul maddeleri arasında seçim maddesi olmayacağını söyleyenler de yok değil tabi.

Peki, bu noktaya nasıl gelindi?

Konu yalnızca yerel ölçekte mi, yoksa hükümette bizzat olayın içerisinde mi?

Şehirde konuşulanlar, İktidar Partisinin iki numaralı ismi ve bölgenin tek yetkilisi Sayın Büyüğün yönetimde yer alan GÜLEÇ’lerden rahatsız olduğu yönünde iddialar içeriyor. Bunun sebebi olarak da, baba ve oğul GÜLEÇ’in bazı dost meclislerinde Sayın Büyük ve çevresi için konuştuğu iddia edilen sözler gösteriliyor.

Ancak biz işin bu kadar sığ olduğunu düşünmüyoruz. Bizim tanıdığımız Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN, Türkiye’nin İlk Ağır Sanayi Tesisi ve Karabük’ün varoluş sebebi olan bir şirketi kişisel kaprislerine kurban edecek kadar acemi ve ihtiraslı bir siyasetçi değil. Ayrıca kendisinin KARDEMİR’in en zor dönemlerinde yaptığı çalışmalarda, başta KARDEMİR İşçisi olmak üzere tüm kamuoyunca malum

Kaldı ki, kendileri bu dedikoduların yayılmasının hemen ardından gereğini yapmış ve oğluyla aynı avukatlık ofisini kullanan şirketin Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Bekir EREN’in istifa etmesini istemiş. Sayın EREN’in istifası KARDEMİR tarafından Perşembe günü KAP’a bildirildi. Şahin Hukuk Bürosu ise pazartesi gününden itibaren şirketin tüm vekâletnamelerini iade ediyor ve bunu da bir yazı ile mahkemelere bildiriyor.

Ancak biz, bu olayın, yani KARDEMİR-HÜKÜMET soğukluğunun yalnızca Sayın Şahin ölçeğinde olduğunu düşünmüyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın; “Bu şirket aslında bu kadar zarar etmez, bunlar mamullerin büyük kısmını piyasanın 30-40 dolar düşük fiyatına kendileri alıyor” ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın; “ Ben sırf Türk şirketi kazansın diye şahsi risk aldım ve ray ihalesini KARDEMİR’e verdim, ancak bugün burunları bir karış havada” sözleri de sanırım bu iddialarımızı doğruluyor. Ayrıca birde Sayın Yıldırım’ın KARDEMİR açısından hayati önem arz eden Filyos Limanı’nı işletme talebine ret cevabı var.

Kısacası KARDEMİR Yönetimi içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmaya çalışıyor. En büyük hissedar YÜCEL Ailesi’nin de gelişmelerden son derece rahatsız olduğu, özellikle yaşanan yargısal süreçlerin kendilerini ciddi şekilde üzdüğü ve yönetimden çekilmeyi düşündüğü konuşuluyor.

Tabi şu andaki durum itibariyle kilit isim YOLBULAN Ailesi. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın MUTULLAH YOLBULAN ve çevresinin hükümetle ters düşmek yerine, yıllardır birlikte çalıştığı bazı isimleri feda edebileceği konuşuluyor. Bize göre de asıl iş tam burada başlıyor.

Hepimizin de bildiği gibi KARDEMİR 1994 yılında özelleştirilirken 1 TL gibi sembolik bir rakama yöre halkına bırakıldı. O kurtuluş mücadelesinde, işçisinden esnafına, tüccarından memuruna herkes elini, hatta kafasını taşın altına koydu. O emeğe ve mücadeleye saygı olarak da, her kesim için hisse senedi grupları oluşturuldu. A Grubu çalışanları, B Grubu tüccarları ve sanayicileri, C Grubu esnafları, D Grubu ise halkı temsil ediyordu. Ancak C Grubu daha sonra kapatıldı, hisseler borsaya arz edilince de herkes istediği gruptan hisse aldı.

Sonraki süreç ise malum. Şehirden kopmuş, babaların KARDEMİR’i kendi şirketi, evlatların ise babasının şirketi olarak gördüğü, genel müdürlerin şehrin göbeğine tel örgü çekecek kadar pişkinleştiği, sıkışınca “Devlet nerede?” feryatlarının atılıp, azıcık durumlar düzelince “Burası özel bir şirket, hükümet bize ne karışır” şeklinde külhanbeyivari tavırlarının takınıldığı bir yönetim anlayışı…

Kısacası bu şehirde KARDEMİR ile ilgili uzun süredir ciddi sıkıntılar var. Görünen o ki bu sıkıntılar hükümete ulaşacak kadar da ayyuka çıkmış durumda. Bu şehri temsilen TBMM’de bulunan, ülkeyi yöneten partinin de iki numaralı ismi olan son derece önemli bir siyasi kişiliğin bu sıkıntılara duyarsız kalmasını kimse bekleyemez. Hele onun bu sorunları çözme adına yaptığı girişimler, bir takım dedikodularla şahsi meselelermiş gibi gösterilip kamuoyuna bu şekilde servis edilemez.

“Her şerde bir hayır” sözünden yola çıkarsak, bu genel kurul da KARDEMİR ve Karabük için şer gibi gözükse de hayırlara vesile olabilir. Şehir-KARDEMİR bütünleşmesi bu genel kurul ile yeniden sağlanabilir.Tabi seçimli bir genel kurul olursa.

Nasıl mı?

Bugün, KARDEMİR’in bir ve iki numaralı isimleri olan şahıslar şirketin ilk döneminde yönetime nasıl girmişti?

Biri, dönemin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak İş Dünyasını temsilen, diğeri ise sanayicileri ve halkı temsilen.

O zaman pekâlâ Nisan Ayı içinde yapılması beklenen Mali Genel Kurul’da da aynısı olabilir. Karabük’ü ve sanayicileri temsilen TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ile HADDECİLER DERNEĞİ BAŞKANI, ya da derneğin uygun gördüğü bir isim yönetimde yer alabilir.

Böylelikle; KARDEMİR-KARABÜK, KARDEMİR-İŞ DÜNYASI diyaloğu ve beraberliği ve kaynaşması da yeniden sağlanabilir. Ayrıca bu isimlere ne genel ne de yerel yönetimden bir itiraz gelmez. Üstlenecekleri bir diğer misyonda, merkezi ve yerel iktidarla KARDEMİR’in koordinasyonunu sağlamak olur.

Bu ülke 1 milyar dolar kredi aldığı IMF’nin hükümete bakan atadığı günleri gördü. KARDEMİR’i ipten alan hükümetin; işçi, memur, esnaf, emekli, kadın, erkek, çocuk demeden günlerce meydanları doldurup; “KARDEMİR bizimdir kapatılamaz” sloganlarıyla gökyüzünü inleten Karabük Halkının bu yönetime iki kişi teklif etmesini kimse çok göremez. Bu, Karabük İş Dünyası ve Karabük Halkının en doğal hakkıdır. Siyaset, yerel ve merkezi yönetim bu konuda devreye girmelidir.

Keşke buna gerek kalmasa. Keşke, KARDEMİR’i yönetenler aklıselim içinde hareket etse ve bu teklifi kendileri yapsa.

Aksi takdirde yarın bir gün köşeye sıkıştığınız zaman kimse sizin yüzünüze bakmaz. Kimse marifeti kendisinde sanmasın. Şayet bu şehri ve bu ülkeyi yönetenler, bu şehirde yaşayanlar en zor günlerde sizin yanınızda oluyorsa, karakaşınıza, kara gözünüze hayran olduklarından değil. Sözkonusu; iş, aş ve en önemlisi de KARABÜK olunca herkes birden harekete geçiyor. Lütfen artık bunun farkında olun.Aksi takdirde, Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan “Sermayenin El Değiştirmesi” durumu burada da yaşanabilir. Zaten birtakım çalışmaların olduğu da konuşulan konular arasında!

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Başkan Vergili’den Esnaf Günleri Alışveriş Çadırındaki Esnaflara Ziyaret Başkan Vergili’den Esnaf Günleri A...

7 Haziran Seçimlerinin arifesinde, KARDEMİR ile İktidar Partisi arasında esmeye başlayan soğuk rüzgârlar şirketin Nisan’da yapılacak Ma...

Başkan Vergili Mesaisine Esnaf Ziyareti ile Başladı. Başkan Vergili Mesaisine Esnaf Ziyareti ...

7 Haziran Seçimlerinin arifesinde, KARDEMİR ile İktidar Partisi arasında esmeye başlayan soğuk rüzgârlar şirketin Nisan’da yapılacak Ma...

İşkur il müdürlüğü kendi binasında hizmet vermeye başladı. İşkur il müdürlüğü kendi binasında hizme...

7 Haziran Seçimlerinin arifesinde, KARDEMİR ile İktidar Partisi arasında esmeye başlayan soğuk rüzgârlar şirketin Nisan’da yapılacak Ma...

Yarıyıl Tatili sona erdi. Yarıyıl Tatili sona erdi.

7 Haziran Seçimlerinin arifesinde, KARDEMİR ile İktidar Partisi arasında esmeye başlayan soğuk rüzgârlar şirketin Nisan’da yapılacak Ma...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı S...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine De...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARA...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Park...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Karabük Beledi...

Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında ortaya çıkan yeni bulgular dünya tarihine ışık tutaca Hadrianaupolis Antik Kent...

M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve S. 8’inci yüzy...

İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI ...

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 24. maddesi gereği, idarede...

Yeni Doğan Bebekler Evlerinde Ziyaret Ediliyor Yeni Doğan Bebekler Evler...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’i...

Genç Müsiad Üyeleri Ürkmezer’i Ziyaret Etti Genç Müsiad Üyeleri Ürkme...

Genç Müsiad Başkanı Bekir Uluçay ve Yönetim Kurulu Üyeleri S...

İlim Yayma Cemiyetinden Ürkmezer’e Ziyaret İlim Yayma Cemiyetinden Ü...

İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tülün ve be...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Zabıta Müdürlüğü Denetiml...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Safra...

Şirinevler SYM Anasınıfı Öğrencilerinden Başkan Vergili’ye Teşekkür Ziyareti Şirinevler SYM Anasınıfı ...

Şirinevler SYM Anasınıfı Öğrencilerinden Başkan Vergili̵...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi