Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

Eskiden ölüye şimdi en güzel hemşehriye!

Karabük Üniversitesi, Karabük’ün yetiştirdiği ünlü yapımcı Türker İnanoğlu'na Türk Sinemasına katkıları nedeniyle onursal doktora unvanı verdi. Uzun süredir bu konuda çalışmalar yapan, ancak İnanoğlu’nu şimdiye kadar bir türlü ikna edemeyen üniversite yönetimi bu hedefe Prof. Dr. Refik Polat ile ulaştı. Daha önce Sultan Abdülhamid gibi aramızdan ayrılan isimlere verdiği doktora unvanları ile gündeme gelen ve […]

04 Nisan 2017 - 1:14 'de eklendi ve 894 kez görüntülendi. A+A-

Eskiden ölüye şimdi en güzel hemşehriye!

Karabük Üniversitesi, Karabük’ün yetiştirdiği ünlü yapımcı Türker İnanoğlu'na Türk Sinemasına katkıları nedeniyle onursal doktora unvanı verdi. Uzun süredir bu konuda çalışmalar yapan, ancak İnanoğlu’nu şimdiye kadar bir türlü ikna edemeyen üniversite yönetimi bu hedefe Prof. Dr. Refik Polat ile ulaştı. Daha önce Sultan Abdülhamid gibi aramızdan ayrılan isimlere verdiği doktora unvanları ile gündeme gelen ve ulusal medyanın alay konusu haline gelen Karabük Üniversitesi,; ödül verdiği isim, katılımcılar ve hedef anlamında ilk kez bu kadar tam isabet yaptı.
   Karabük Üniversitesi Senatosu, Türk sinemasına çok sayıda film ve dizi kazandıran, Türkiye'de türünün tek örneği Sinema Tiyatro Müzesini kuran yönetmen, senarist ve yapımcı, Safranbolulu Türker İnanoğlu'na, Türk sinemasına yapmış olduğu katkılar nedeniyle 'onursal doktora' unvanı verilmesine karar verdi. Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temelinin atılması ve Karabük'ün kuruluşunun 80. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen törene; Karabük Valisi Mehmet Aktaş, AK Parti Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin, Burhanettin Uysal, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat,  Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, İl Jandarma Komutanı Albay Cihan Ulukaya, Sinema Sanatçısı Hülya Koçyiğit, Gazeteci Hıncal Uluç, oyuncular Şevket Çoruh Komiser Mesut), Özgür Ozan(Hüsnü Çoban), Zafer Engin (Rıza Baba), Nehir Erdoğan, öğrenciler ve davetliler katıldı. Tören, İnanoğlu'nun hayatını anlatan filmle başladı. Törende, Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Burhanettin Uysal ile Rektör Refik Polat'ın yanı sıra Hülya Koçyiğit, Hıncal Uluç ve diğer oyuncular ile çocukluk arkadaşları, İnanoğlu hakkında duygu ve düşüncelerini aktardı.
Daha sonra kürsüye gelen Türker İnanoğlu, kamera önü ve arkası için birçok insanı eğittiğini, ancak kendisini bir türlü eğitmediğini, ne zaman kamera ya da fotoğraf makinesi karşısına geçse, toplum önüne çıksa heyecanlandığını ve duygusallaştığını söyledi. Kendisine böyle bir unvanı layık görenlere teşekkür eden İnanoğlu, "Tecelliye bakın ki yıllar önce bir ortaokul mezunu olarak ayrıldığım Safranbolu'dan, 60 sene sonra en büyük unvanlardan biri olan doktora payesini almak için huzurunuzdayım. Ne mutlu bana. Ben bugüne dek onlarca onur ödülü, belki bine yakın ödül aldım. Ama bu kadar heyecanlandığımı, sevindiğimi, onur duyduğumu hatırlamıyorum. Bu ödülü hemşehrilerimin, arkadaşlarımın önünde almak bana ayrıca bir keyif ve heyecan veriyor. Bana layık görülen bu ödül için sayın Rektörümüze, tüm senato üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Beni ihya ettiniz, mutlu ettiniz. Bence bu ödüllerin insan yaşarken verilmesi çok doğru bir hareket. Ülkemizde görüyorsunuz, vefat ettikten sonra ödüller veriliyor, heykeller yapılıyor. İnsanın hissetmesi lazım bu ödülü aldığını. Ben bugün o mutluluğa ulaştım. Hissederek, duygulanarak bu ödülü alacağım" dedi.
Rektör Polat, konuşmaların ardından İnanoğlu'na cübbesini giydirerek, onursal doktora payesini takdim etti. Hatıra fotoğraflarının çekildiği tören, İncesaz Müzik Grubu'nun konseriyle sona erdi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kardeş Okul Projesi Kardeş Okul Projesi

Karabük Üniversitesi, Karabük’ün yetiştirdiği ünlü yapımcı Türker İnanoğlu'na Türk Si...

Ramazan, Tüm Coşkusu ile Devam Ediyor Ramazan, Tüm Coşkusu ile Devam Ediyor

Karabük Üniversitesi, Karabük’ün yetiştirdiği ünlü yapımcı Türker İnanoğlu'na Türk Si...

Karabük’te Ramazan Bir Başka Yaşanıyor Karabük’te Ramazan Bir Başka Yaşan...

Karabük Üniversitesi, Karabük’ün yetiştirdiği ünlü yapımcı Türker İnanoğlu'na Türk Si...

Karabük Ramazan Eğlenceleri ile Şenleniyor Karabük Ramazan Eğlenceleri ile Şenleniy...

Karabük Üniversitesi, Karabük’ün yetiştirdiği ünlü yapımcı Türker İnanoğlu'na Türk Si...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN




SON EKLENEN HABERLER
Karabük’te Fuhuş Operasyonu Karabük’te Fuhuş Op...

Karabük’te Emniyet Müdürlüğü ekipleri, fuhuşla mücadele kaps...

Daha Yaşanılır Bir Safranbolu İçin Hep Birlikte Çalışıyoruz Daha Yaşanılır Bir Safran...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’...

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü İl Spor Merkezleri Yaz Spor Okulları kayıtları devam ediyor Gençlik Hizmetleri ve Spo...

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz Spor Servisi’nde ...

Karabük’te oy verme işlemi sona erdi Karabük’te oy verme işlem...

Karabük’te sabah saatlerinde başlayan oy verme işlemi 17.00 ...

Dünyanın en uzun genç kızı oyunu kullandı Dünyanın en uzun genç kız...

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 2014 yılında 2 metre 13 sant...

Başkan Vergili Oyunu Kullandı Başkan Vergili Oyunu Kull...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhurbaşkanlığı ve ...

Belediyeden Kıranköy Meydana Kuş Evi Belediyeden Kıranköy Meyd...

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı marangozh...

Karabük’te Coşkun Sabah’tan Muhteşem Konser Karabük’te Coşkun Sabah&#...

Coşkun Sabah konserine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 5000...

Başkan Vergili KBÜ Mezuniyet Törenine Katıldı Başkan Vergili KBÜ Mezuni...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi...

Şehit Annesinden Ürkmezer’e Teşekkür Ziyareti Şehit Annesinden Ürkmezer...

  Her fırsatta eşi Miray Ürkmezer ile beraber şehit ail...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi