Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

Ertelendi mi, erteletildi mi?

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) AŞ’nin bugün yapılması planlanan genel kurul ileri bir tarihe ertelendi. KARDEMİR tarafından KAP (Kamuyu aydınlatma platformu) nda yapılan açıklamada; "Bağımsız yönetim kurulu üyeleri aday belirleme süreci tamamlanmadığından 2.8.2017 tarihinde yapılacak olan Genel Kurulumuz ileride açıklanacak bir tarihe ertelenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi. Peki, bu noktaya nasıl gelindi? Mustafa Yolbulan ve […]

02 Ağustos 2017 - 2:02 'de eklendi ve 1389 kez görüntülendi. A+A-

Ertelendi mi, erteletildi mi?

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) AŞ’nin bugün yapılması planlanan genel kurul ileri bir tarihe ertelendi.
KARDEMİR tarafından KAP (Kamuyu aydınlatma platformu) nda yapılan açıklamada; "Bağımsız yönetim kurulu üyeleri aday belirleme süreci tamamlanmadığından 2.8.2017 tarihinde yapılacak olan Genel Kurulumuz ileride açıklanacak bir tarihe ertelenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

Peki, bu noktaya nasıl gelindi?

Mustafa Yolbulan ve amcası Ahmet Zeki Yolbulan aylar öncesi akıl hocaları ve Mustafa Yolbulan’ın kayınbiraderi Talat Yılmaz’ın önderliğinde düğmeye bastı. Hedef Mutullah Yolbulan’ın ve Güleç ailesinin olmadığı bir KARDEMİR yönetimi oluşturmaktı. Nihai hedef olan Talat Yılmaz’ı Yönetim Kurulu Başkanlığına getirmek için, önce yönetimi kendilerine göre dizayn etmeleri, bunun içinde bağımsız yönetim kurulu üyelerini kendilerine yakın insanlardan belirlemeleri gerekiyordu. Bu arada hali hazırda Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olan Talat Yılmaz’da yeni şablonda; Mustafa Yolbulan, Ahmet Zeki Yolbulan ve Yücel ailesinin, hisselerinin çoğunluğunu elinde bulunduran A Grubundan aday gösterilecek, bağımsız yönetici listesinden bir kişi daha yönetime seçtirilerek operasyon iyice garantiye alınacaktı. Ancak; Mustafa Yolbulan, Ahmet Zeki Yolbulan, Talat Yılmaz, Burak Yolbulan ve Atilla Tamer Alptekin’den oluşan Postmodernci 5’ler bir noktada tıkanıyordu! O da kendileri tarafından belirlenen bağımsız yönetim kurulu üyelerini KAP’a bildirme kararı idi. Bunun içinde en az 6 imza lazımdı.

Postmodernci 5’ler, toplam 11 üyeden oluşan KARDEMİR Yönetim Kurulunda, başta Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan ve Başkanvekili Kamil Güleç olmak üzere, diğer Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Çağrı Güleç, Osman Kahveci ve Mehmet Akif Ulusoy’un, hiç kimsenin bilgisi olmadan, Talat Yılmaz tarafından belirlenip, amca-yeğen tarafından onaylanan bağımsız yönetici adaylarına imza vermeyeceklerini gayet iyi biliyordu. Çünkü bizzat hükümet tarafından yönetim kuruluna önerilen Karabük Eski Milletvekili Osman Kahveci’yi bile listeden çıkartmışlardı.

 Bu sorunu aşmak için önce KARDEMİR Genel Müdürü Ercüment Ünal’a, eksik imzalı kararı borsaya bildirmesi için baskı yaptılar, ona diş geçiremeyince ise gözü yurtdışında bulunan Yönetim Kurulu Üyesi Necati Özsoy’un imzasına diktiler ve ilk darbeyi burada yediler! Çünkü; Mutullah Yolbulan, Kamil Güleç, Osman Kahveci, Mehmet Akif Ulusoy, Necati Özsoy ve Hüseyin Çağrı Güleç Karabük’te bir araya geldiler ve yeni bağımsız yönetici adaylarını belirleyerek, Genel Müdür Ünal aracılığıyla KAP’a bildirdiler.

Aldıkları bu darbe karşısında çılgına dönen Postmodernci 5’ler yeni bir takım operasyonlar içerisine girdiler, farklı kararlar aldılar, ancak hukukçuların ‘ikinci bir kararı KAP’a bildirmek sıkıntı yaratır’ görüşü üzerine geri çekilmez zorunda kaldılar. Zaten bu arada şehirde içten içe kaynamaya başlamıştı!

Tabi bu arada herkes hükümetin kararını merak ediyor, siyasi iradenin; Karabüklünün emekleri, % 85’in hakları dururken, babalarının bile onay vermediği % 15’lik Malatya-Kayseri ortak yapımı postmodern darbe girişimi karşısında neler yapacağını merak ediyordu.

25 Temmuz günü Hacı Mustafa Boyraz Hoca Efendinin cenaze namazına katılmak üzere Karabük’e gelen üst düzey bir isimi taşıyan Audi marka araç, cenaze namazının hemen ardından süratle Ankara’ya hareket etti. Çünkü o ismin saat 16:30’da sarayda olması gerekiyordu!

Kulislerde konuşulanlara göre sarayın, bilgisi olduğu söylenen birçok konudan haberi yoktu. Hatta postmodern ekibinin bağımsızlardan aday gösterdiği eski başbakan yardımcılarından Nazım Ekren’in isminin kendisi tarafından verildiği ifade edilince; “Ne ilgisi var kardeşim, bana ne ismi geldi ne de cismi, benim bir şeyden haberim yok” şeklinde tepki gösterdi. Yine konuşulanlar doğruysa, Talat Yılmaz’ın yönetim kurulu başkanı olacağının kendisine bildirilmesi üzerine de; “Bu hala boş durmuyor, oturduğu yerde oturmuyor mu?” cümleleriyle tepkisini dile getirdi.

CUMHURBAŞKANININ DAVETİNE İCABET ETMEMİŞTİ!

Öte yandan hükümetin yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ettiği ve rahatsızlığını açıkça dile getirdiği de konuşulan iddialar arasında.

KARDEMİR Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yolbulan’ın KARDEMİR Karabükspor Başkanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabet etmeyip, yerine Feridun Tankut’u köşke gönderdiğini anımsatan birçok isim; “Hükümet bunu unutmaz” yorumunu yapıyor.

Kulislerde iki iddia daha var. Bunlardan birincisi, bizzat Başbakan Binali Yıldırım’ın, Mustafa Yolbulan ile görüşüp siyasi kulak çekme operasyonu gerçekleştirdiği, diğeri ise Başbakan Yıldırım adına bir siyasinin kendisiyle görüşüp, Başbakan Yıldırım ve hükümetin taleplerinin kendisine aktardığı.

Bu iddialar ne derece doğru bilinmez. Lakin hükümetin postmoderncilere bir balans ayarı yaptığı ise kesin. Bunun en güzel göstergesi de, Karabük’te bazı STK’lar tarafından yayınlanan deklarasyona, AK Partili isimler tarafından yönetilen, Ticaret ve Sanayi Odası ve Çelik-İş Sendikası gibi kurumların imza atması.

Peki, bundan sonra ne olacak, kongre neden ertelendi?

İddialara göre bağımsız yöneticilerin isimlerini hükümet verecek ve % 85'i, % 15'in yönetmesine izin vermeyecek

Peki, ya o isimler seçilmezse?

Onun cevabı da referandum öncesi Karabük’e gelen Başbakan Binali Yıldırım’ın, asansörde Karabüklü üst düzey bir yöneticiye; “Bu KARDEMİR’ciler iyice azıttı, galiba bunlara bir dur demenin zamanı geldi” cümlesinde yatıyor sanırız…

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şefik Dizdar ile ‘Safranbolu MYO Binası Yapım Protokolü’ imzalandı Şefik Dizdar ile ‘Safranbolu MYO Binası ...

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) AŞ’nin bugün yapılması planlanan genel kurul ileri bir tarihe erte...

Başkan Vergili’den Esnaf Günleri Alışveriş Çadırındaki Esnaflara Ziyaret Başkan Vergili’den Esnaf Günleri A...

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) AŞ’nin bugün yapılması planlanan genel kurul ileri bir tarihe erte...

Şehit Ömer Bilal Akpınar’ın Şehadet Belgesi Ailesine Teslim Edildi Şehit Ömer Bilal Akpınar’ın Şehadet Belg...

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) AŞ’nin bugün yapılması planlanan genel kurul ileri bir tarihe erte...

KBÜ’den çıkacak, TOFAŞ’ta üretilecek KBÜ’den çıkacak, TOFAŞ’ta üretilecek...

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) AŞ’nin bugün yapılması planlanan genel kurul ileri bir tarihe erte...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı S...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine De...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARA...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Park...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Karabük Beledi...

Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında ortaya çıkan yeni bulgular dünya tarihine ışık tutaca Hadrianaupolis Antik Kent...

M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve S. 8’inci yüzy...

İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI ...

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 24. maddesi gereği, idarede...

Yeni Doğan Bebekler Evlerinde Ziyaret Ediliyor Yeni Doğan Bebekler Evler...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’i...

Genç Müsiad Üyeleri Ürkmezer’i Ziyaret Etti Genç Müsiad Üyeleri Ürkme...

Genç Müsiad Başkanı Bekir Uluçay ve Yönetim Kurulu Üyeleri S...

İlim Yayma Cemiyetinden Ürkmezer’e Ziyaret İlim Yayma Cemiyetinden Ü...

İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tülün ve be...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Zabıta Müdürlüğü Denetiml...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Safra...

Şirinevler SYM Anasınıfı Öğrencilerinden Başkan Vergili’ye Teşekkür Ziyareti Şirinevler SYM Anasınıfı ...

Şirinevler SYM Anasınıfı Öğrencilerinden Başkan Vergili̵...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi