Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

EMİTT’TE SAFRANBOLU RÜZGARI

Bu yıl 20. si düzenlenen Dünyanın 5. Ülkemizin en büyük fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMİTT görkemli bir açılışla kapılarını açtı. Safranbolu ilk günün en ilgi gören stantları arasında yerini aldı. 71 ülkeden aralarında Dünya Miras Kenti Safranbolu’nun da bulunduğu  4550 katılımcının yer aldığı fuar   28 – 31 Ocak tarihleri […]

28 Ocak 2016 - 16:12 'de eklendi ve 312 kez görüntülendi. A+A-

EMİTT’TE SAFRANBOLU RÜZGARI

ÜLKELER ARASI OLUŞABİLECEK KRİZLERİN ÇÖZÜMÜ TURİZMDE KBu yıl 20. si düzenlenen Dünyanın 5. Ülkemizin en büyük fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMİTT görkemli bir açılışla kapılarını açtı. Safranbolu ilk günün en ilgi gören stantları arasında yerini aldı.

71 ülkeden aralarında Dünya Miras Kenti Safranbolu’nun da bulunduğu  4550 katılımcının yer aldığı fuar   28 – 31 Ocak tarihleri arasında açık kalırken bu sabah Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ında katıldığı açılış programı ile başladı.

Açışlış ITE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın’ın konuşması ile başladı. Daha sonra sırası ile ITE Group Plc Bölge Direktörü Vincent Brain, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Fettah Tamince, Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin konuştu.

Açılışta son olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal söz aldı.EMITT Fuarı’nın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, EMITT’in hem bölgesinin hem de dünyanın sayılı fuarları arasında olduğunu ve turizme yaptığı katkı nedeniyle turizmin tüm paydaşları tarafından takdir edilmesi gerektiğini söyledi. Bakan Ünal konuşmasında şunları vurguladı:

“Turizm, tarih boyunca insani temaslar sayesinde kültürler arası diyalog ve insanlığın üzerinde yükselttiği değerleri inşaa etmesine büyük katkılar sundu. Bugün hangi kriz yaşanırsa yaşansın turizm her zaman iyileştirici etkiye sahiptir. Uluslararası ilişkilerde turizm bir yaptırım aracı olarak kullanılmamalıdır. Herhangi bir kriz yaşansa bile bu krizin daha sonraki süreçte çözüme kavuşturucu etkisini içinde saklayan alan turizm alanıdır. Ülkeler turizmi bir yaptırım aracı olarak kullanmamalıdır.

“TERÖR KÜRESEL BİR SORUN”

ÜLKELER ARASI OLUŞABİLECEK KRİZLERİN ÇÖZÜMÜ TURİZMDE KBugün dünya düşük yoğunluklu bir mücadele sürecinden geçiyor. Terörü bu sürecin aygıtı haline gelmiş durumda. Terör, insanlığın değerlerinin temel düşmanı ve turizmin bununla ilgili alanların engelleyicisi durumunda, Korku ve kaygı üzerinden şiddet sarmalı oluşturarak seyahati engelliyor. Terör, herhangi bir ülkenin sorunu değil küresel bir sorundur.

Geçtiğimiz günlerde Madrid’de güvenlik konulu BM’in bir toplantısına katıldım. Terörle bütün ülkelerin mücadele etmesini ve turizmin iyileştirici bir öneme sahip olduğu vurgulandı. Bu konudaki hassasiyeti için Dünya Turizm Örgütü Başkanı Taleb Rifai’yi kutlamak istiyorum.

“40 MİLYONLARA ULAŞTIK AMA SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAK LAZIM”

Tur operatörleri, seyahat acentaları önemli çalışmalar yaparak bizlerin yani devletin çözüm ortakları tarafında. Dünyanın her tarafını keşfetmek isteyen insanların önünü açıyorlar. Bu tür durumlarda bizlere düşen temel sorumluluk kolaylaştırıcı olmak. Zaman zaman birçok ülke turizmle ilgili sorunlar yaşadı. Geçmişte İspanya bu sorunları yaşadı. Geçtiğimiz 12 yılda mucizevi gelişme gösterdik. 41 milyona ulaşan turist sayısı ile dünyada 6. sıraya yükseldik.

Tabii bunun sürdürülebilir olması lazım. Bunun için ürün çeşitliliğine ihtiyaç var. Uygarlık hazinemizin tanıtılması gerekiyor. Birçok tur operatörü ile kampanyalar yapıyoruz. Tabii bunları yaparken yaşadığımız krizler bize çok şey ifade ediyor. Geçmişte İspanya hem terörle uğraştı hem turizmini korudu. Kendileri ile görüştüğümde ETA’nın bir eylem yaptığında sivil toplum, medya ve akademisyenlerin teöre karşı tek ses olduklarını söylediler.

“TERÖRE KARŞI İŞBİRLİĞİ YAPILMALI”

EMİTT KARABÜK-1Evet Türkiye olarak bir terör sorunu yaşıyoruz. Suriye kaynaklı bazı sorunlar yaşanıyor. Biz insanlık adası olarak bölgede 2.5 milyon insanı misafir ediyoruz. Mülteciler konusunda başarılı çalışmalar yapıyoruz. Biz öte yandan silaha ve şiddete başvuran bir terör örgütü ile de uğraşıyoruz. Türkiye’nin sadece 3 ilçesinde devam eden terörle mücadeleyi sanki tüm ülkede böyle bir görüntü varmış gibi sunmasınlar. Terörü rekabet aracı haline getirenleri döner vurur. Terör her ülkenin yaşadığı bir sorundur. Pazarda rekabet aracı oluşturmak için Türkiye’ye karşı terör bir rekabet aracı haline getirilirse bu ahlaki ve uluslararası açıdan kabul edilemez. Bütün ülkeler olarak teröre karşı işbirliği yapmalıyız. Biz kriz yönetimi, sorun çözme konusunda son derece birikimliyiz. Biz 2.5 mülteciyi de misafir eder, Antalya, Muğla gibi tatil yerlerinin güvenliğini sağlar, devlet desteğini de verir. Türkiye’nin yüksek bir kapasitesi vardır. Sektör temsilcileri rahat olsun. Geçtiğimiz salı günü Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek başkanlığında bir araya geldik ve sektörü yakından takip ediyoruz. Yalnız sektör değil tedarikçiler de bizim için önemli. Onlarla beraber 100 milyar dolarlık bir hacimden bahsediyoruz. İstanbul dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olacak.Türkiye 80 milyon turist ağırlayan güçlü bir ülke olarak yoluna devam edecektir ” dedi.Konuşmaların ardından plaketler takdim edilirken, fuarda yer alan stantlar gezildi. Safranbolu Açılış töreninin ardında yoğun bir ilgi gördü.

EMİTT KARABÜK-2Safranbolu’nun her yıl olduğu gibi büyük ilgi göreceğini düşündüğünü bildiren Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “‘’Nasıl yolları yapmak vazifemiz ise temizliği günü gününe yapmak vazifemiz ise Safranbolu’nun tanıtılması da kendimize bu şekilde vazife olarak alt ediyoruz. Safranbolu’nun ana konusu olan turizmi daha da canlandırmak, hak ettiği mesafeyi ulaştırmak, hedefimiz olan 1 milyon turist sayısını yakalayabilmek adına yurt içinde yurt dışında hemen her noktada Safranbolu’yu tanıtmak için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bu gayretimize turizmcilerimiz, Ticaret Odası, Esnaf Odası, Kaymakamlık ve Sayın Valimiz inanılmaz destek veriyor. Bu katılımlarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

Fuara geçtiğimi yıllarda olduğu gibi yine yoğun bir çalışma ile geldiklerini kaydeden Başkan Aksoy; “EMİTT dünyanın en büyük 5 turizm fuarından birisi. Biz bu yıl bölge ölçeğinde katılmaya devam ediyoruz. EMITT fuarının merkezinde Safranbolu var. Safranbolu’yu her alanda en iyi şekilde temsil edeceğiz. Zaten açılış öncesi bile gösterilen ilgiden Safranbolu’nun bu yıl da fuarın en çok ziyaretçi alacak stantlardan birisi olacağı fark ediliyor” dedi.

Dünyada sayılı fuarlar arasında gösterilen EMITT’te Safranbolu’nun her yıl yerini aldığını dile getiren Başkan Aksoy, “  Burada ilçemizde bulunan kültürel zenginlikleri, somut ve soyut miraslarımızı dünyanın dört bir tarafından gelenlere tanıtıyoruz. Fuar için aylar öncesinden çalışmalara başladık. Görsel ve basılı sunumlar hazırladık. Örf ve adetlerimizi buraya getirdiğimiz ekiplerimiz ile katılımcılara sunuyoruz. Safranbolu Belediyesi Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) yaptığı aktivitelerle organizasyona yine farklı bir renk katacak. Hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum “ dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ramazan Etkinlikleri Tüm Hızıyla Mahallelerde Devam Ediyor Ramazan Etkinlikleri Tüm Hızıyla Mahalle...

Bu yıl 20. si düzenlenen Dünyanın 5. Ülkemizin en büyük fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMİTT görkemli bir...

Türk Bayrağı Çiçek Açtı Türk Bayrağı Çiçek Açtı

Bu yıl 20. si düzenlenen Dünyanın 5. Ülkemizin en büyük fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMİTT görkemli bir...

Ramazan Akşamları Devam Ediyor Ramazan Akşamları Devam Ediyor

Bu yıl 20. si düzenlenen Dünyanın 5. Ülkemizin en büyük fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMİTT görkemli bir...

Halk Eğitim Müdürlüğü Yılsonu Sergisi Yapıldı Halk Eğitim Müdürlüğü Yılsonu Sergisi Ya...

Bu yıl 20. si düzenlenen Dünyanın 5. Ülkemizin en büyük fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMİTT görkemli bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Ramazan Etkinlikleri Tüm Hızıyla Mahallelerde Devam Ediyor Ramazan Etkinlikleri Tüm ...

Karabük Belediyesi tarafından her yıl Ramazan ayı dolayısı i...

Türk Bayrağı Çiçek Açtı Türk Bayrağı Çiçek Açtı...

Karabük Belediyesi’nin Kent Meydanına yaptığı Türk Bay...

Ramazan Akşamları Devam Ediyor Ramazan Akşamları Devam E...

Safranbolu Geleneksel Ramazan Akşamları etkinlikleri aralıks...

Halk Eğitim Müdürlüğü Yılsonu Sergisi Yapıldı Halk Eğitim Müdürlüğü Yıl...

Safranbolu Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından çeşitli alanlard...

İftar Programları Emek Mahallesi ve Hasan Doğan Sevgi Evleri İle Devam Etti İftar Programları Emek Ma...

Safranbolu Belediyesi Mahalle İftarları Emek Mahallesi, Yunu...

Ramazan Öğlebeli Mahallesinde Tüm Coşkusu İle Devam Ediyor Ramazan Öğlebeli Mahalles...

Ramazan Tüm Coşkusu İle Devam Ediyor Öğlebeli Mahallesi Sosy...

“Sağlıklı Tayfa Rafadan Tayfa” Karabük’e Geliyor “Sağlıklı Tayfa Raf...

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın bir sosyal sorumluluk projes...

Karabük Belediyesinden Dilenci Operasyonu Karabük Belediyesinden Di...

Karabük Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Ramazan ayının...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 24 Mayıs 2018 gün ve 314 sayılı Meteorolojik Uyarısında Meteoroloji Genel Müdürlü...

Bölgemizin yarından itibaren yeni bir yağışlı sistemin etkis...

Misak-ı Millide Mürşit Kavurmacı İle İlahi Rüzgârı Misak-ı Millide Mürşit Ka...

Geleneksel Ramazan Akşamları Programı İlahi Konseri ile deva...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi