Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

BİZCE BU SEFER MÜMKÜN DEĞİL!

Son seçimlerin en önemli gündem maddelerinden biri TOKİ Emekli Evleri Projesi idi. Kamu yararına çalışan bir dernek statüsünde olan, Emekliler Derneği’nin Başkanı seçimler arifesinde bir anda ortaya çıktı ve başvuru toplamaya başladı. Hem de derneğe üye olma ve aidat yatırma şartı da koşarak.(Tabi bu eleştiri yapılınca deniliyor ki ‘Ev çıkmazsa aidatları iade edeceğiz’ dedik)Hâlbuki ki […]

08 Nisan 2016 - 1:48 'de eklendi ve 575 kez görüntülendi. A+A-

BİZCE BU SEFER MÜMKÜN DEĞİL!

Son seçimlerin en önemli gündem maddelerinden biri TOKİ Emekli Evleri Projesi idi. Kamu yararına çalışan bir dernek statüsünde olan, Emekliler Derneği’nin Başkanı seçimler arifesinde bir anda ortaya çıktı ve başvuru toplamaya başladı. Hem de derneğe üye olma ve aidat yatırma şartı da koşarak.(Tabi bu eleştiri yapılınca deniliyor ki ‘Ev çıkmazsa aidatları iade edeceğiz’ dedik)Hâlbuki ki TOKİ mevzuatlarına göre talepleri, Valilik, Kaymakamlık ya da Belediyeler toplar.

Genel  Yayın Yönetmeni -Şükrü-Gökkayaİşin ilginç yanı Sayın Emekliler Derneği Başkanı tüm bunları yaparken hiç kimse de; “Hangi hakla, hangi yetkiyle, hangi kanuna dayanarak bu başvuruları topluyorsun?” diye sormadı. Tabi bunu sormak için kafanı odandan dışarı çıkartmak, halkın içinde olmak, milletin sorunlarıyla ilgilenmen filan lazım. Hani bir atasözümüz var ya “Balık baştan kokar” diye, zaten bizim iş de oradan başlıyor.

Her neyse, biz konumuza geri dönelim;

İşin arkasında başka işler vardı tabi! Çünkü o dönem Emekliler Derneği Genel Merkezi kongreye hazırlanıyor ve birileri de yanıp tutuşuyordu. Hesap şuydu, birileri bu proje ayaklarına emeklileri bir partiye kanalize edecek, o partinin Sayın Büyüğü de onlara genel merkez yönetimine seçilmesi için referans olacak, hatta Genel Başkan Sayın Kazım Ergün’e baskı yapacaktı.

Bunu kimse yanlış anlamasın, bu durum karşılıklı mutabakatla yapılan bir plan asla değildi. Bu konuda olayın siyasi kanadını eleştirmemiz veya suçlamamız mümkün değil. Ancak birileri hayal kurdu, senaryoyu yazdı ve oynadı.

O dönemi hatırlıyoruz, Sayın TOKİ Başkanı Karabük’e geldi, emeklilerle toplantı yaptı ve yaklaşık 7 bin olan başvuruya cevap vermelerinin mümkün olmadığını açık açık söyledi.

Daha sonra apar topar yer aramaya başladılar ve o dar dönemde dağın tepesinde bir yerde “Soğan Tarlası” diye bir yer buldular. Tüm bunlar yaşanırken Karabük Belediye Başkanı Sayın Rafet Vergili hep bir şey söyledi; ”Bu işler seçim arifesinde olacak işler değil, emeklinin dağın tepesinde ne işi var, gelsinler şehir merkezinde kendilerine yer verelim”

Olaylar bu şekilde gelişti, seçimler bitti ve TOKİ Karabük’te emekliler için yalnızca 426 konut yapacağını açıkladı.

Peki, bundan sonra ne oldu?

Emekliler Derneği tarafından toplanan başvurular çöpe atıldı ve insanlar, günlerce banka kuyruğunda bekleyerek yeniden Halkbank’a başvuru yaptı. Başvuruların ardından ise Safranbolu’ya yapılacak konutlar için kura çekildi.

Burada bir şeye dikkatinizi çekmek isteriz;

Bu iş başlarken Safranbolu Emekliler Derneği ortada yoktu. Karabük Emekliler Derneği sanki konutları kendi yapacakmış gibi davranıyordu. Peki, sonra ne oldu? TOKİ’nin şartlarına uyan tüm emekli, dul ve yetimler Karabük Emekliler Derneği Üyesi olup olmadığına bakılmaksızın başvuru yapabildi ve kura çekimine girmeye hak kazandı. Yani Karabük Emekliler Derneği’nin yaptığı işlemlerin hiçbir hükmi şahsiyetinin olmadığı ortaya çıktı.

Gelelim son döneme;

Geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkanı Sayın Timurçin Saylar ve o dönem ki İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Hasan Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Sayın Mehmet Ali Şahin’e güzel bir öneri sundular. Hatta bizim arkadaşlarımızda güzel bir gazetecilik örneği sergileyerek bu görüşmeyi kayıt altına aldılar ve Kanal 78 aracılığıyla halkımızla paylaştık. Sayın Saylar ve Sayın Yıldırım’ın önerileri şuydu; Soğan Tarlası denilen yer çok dar ve heyelan bölgesi, TOKİ buraya yapacağı su, kanalizasyon, doğalgaz gibi altyapı yatırımlarına harcayacağı ödenekle Aydınlıkevler üzerindeki Belenköy ve Çerçiler tarlalarından 100 dönüm araziyi kamulaştırsın ve en az bin konut yapsın.

Gayet güzel ve mantıklı bir öneri. Hatta o görüşmede Sayın Şahin’e, konuyla ilgili Karabük Belediye Başkanı Sayın Vergili ile de görüştüklerini ve mutabakata vardıklarını, kamulaştırma çalışmalarını Karabük Belediyesinin üstlenmeye de hazır olduğunu da ifade ediyorlar. Sayın Şahin’de bunun üzerine konuyla yakından ilgileniyor ve “TOKİ Başkanı ile görüşelim” diyor

Ve geçtiğimiz Salı günü..

Çerçiler Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezi Temel Atma Töreni.

İnsana; ”Siyaset ve cemiyet hayatı bu hale gelmemeli, insanlar bizi bu kadar hayal kırıklığına uğratmamalı” dedirten görüntüler.

Zannedersin ki iki pehlivan güreşe tutuşacak da peşrev atıyor!

Sarılma üzerine sarılmalar, iltifat üzerine iltifatlar..

Neyse, biz yine dönelim konuya;

Sayın Belediye Başkanı Rafet Vergili, orada yaptığı konuşmada TOKİ ile görüşmelerin devam ettiğini, yerel ve genel yönetim bu konuda işbirliği içerisinde çalıştığını, Sayın Şahin’in konuyla bizzat ilgilendiğini ve Karabük belediyesi İmar Müdürünün de Çerçiler ve Belenköy tarlalarının TOKİ tarafından kamulaştırılmasını görüşmek üzere Çarşamba günü Ankara’ya gideceğini ifade etti.

Buraya kadar normal.

Peki, ondan sonrası?

Ertesi sabah apar topar bir basın toplantısı ve ajanslara düşen bir haber;

“Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Karabük Şube Başkanı Celal Bulut, Aydınlık Evler Mahallesi’nde 2 bin 500-3 bin kişilik toplu konut yapılacağının müjdesini verdi.”

Ve haberin devamı;

“Geçen hafta yaptığımız görüşmeler neticesinde gelmiş olduğumuz nokta TOKİ’nin Karabük Belediyesinin İmar planın da Toplu Konut alanı olarak gösterdiği Aydınlıkevler’in hemen bitiminde ki 400-500 dönümlük yerlerin parasını TOKİ verecek, belediye de bu işin kamulaştırmasını yapacak.”

Yahu bir kere oradaki alan 300 dönüm. Bunu söyleyen, sizin de olduğunuz ortamda Sayın Mehmet Ali Şahin’e harita üzerinden brifing veren, dönemin İl Genel Meclisi Başkanı ve HARİTA MÜHENDİSİ Sayın Hasan Yıldırım.

Ayrıca Sayın Şahin o görüşmede; ”TOKİ kamulaştırmaya pek sıcak bakmıyor, üzerinde çalışalım, uğraşalım” diyor

Sayın Belediye Başkanı; “İmar Müdürü yarın Ankara’ya bu konuda görüşmeye gidecek” diyor,  ama siz daha İmar Müdürü Ankara’da iken işi bitiriyor, kaç dönüm arazi kamulaştırılacağını, kaç konut yapılacağını filan ilan ediyorsunuz.

Kaldı ki bu açıkladıklarının hepsi olabilir de. Hatta inşallah da olur. Hatta 3 bin değil 5 bin konut yapılır. Ama bunu açıklamak size düşmez, hem de daha iş sonuçlanmadan. Buna resmen “rol çalmak” denir.

Ayrıca o basın toplantısında bir cümle daha dikkatimi çekti;” Soğan Tarlasının ben 50 dönümlük tapusunu aldım ve TOKİ’ye verdim”

Merak ediyorum doğrusu, nasıl aldınız? Hangi yetki ya da hangi parayla aldınız? Yoksa o araziyi hiçbir işe yaramayan başvuruları kabul ederken topladığınız aidatlarla mı aldınız?

Bakın derdinizi anlıyorum.

Seçimler öncesinde bir işe girdiniz ve şimdi kurtulmaya çalışıyorsunuz. Ancak şunu görmelisiniz ki çırpındıkça batıyorsunuz. Mehmet Ali Beyden, Rafet Beyden, Timurçin Beyden önce konuyla ilgili açıklamalar yaparak, insanları bu konutların sizin girişimlerinizle yapıldığına filan inandırmaya çalışıyorsanız yanılıyorsunuz.

Çünkü bu insanlar çekilişi yapılan 430 konut öncesinde yaşadıkları olaylarda, size yapılan başvuruların hiçbir işe yaramadığını, geçerli olanın Halkbank’a yapılan başvurular olduğunu geçte olsa gördüler.

Şimdi TOKİ bu işe onay verecek, Karabük Belediyesi kamulaştırmaları yapacak, Sayın Vergili’de size başvuru toplatacak, anahtar dağıttıracak öyle mi?

Pek mümkün gözükmüyor, istediğiniz kadar sarılın, kucaklayın, artık ilişkiler protokol gereği kurulan diyalogların ötesine geçmez.

Peki, bu proje hayata geçerse ben size olacağı söyleyeyim mi?

Sizin seçimler öncesinde “düşman kardeşler” olarak gördüğünüz, aralarında geçen siyasi tartışmalardan kendinize vazife çıkarttığınız Mehmet Ali Şahin-Rafet Vergili ikilisi var ya, el ele verirler, birlikte kuraları çekerler, sizde maç sonrası röportaj veren futbolcuların arkasında el sallayan çocuklar gibi kameraların ve fotoğraf makinelerinin kadrajına girmeye çalışırsınız.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Başkan Vergili’den Esnaf Günleri Alışveriş Çadırındaki Esnaflara Ziyaret Başkan Vergili’den Esnaf Günleri A...

Son seçimlerin en önemli gündem maddelerinden biri TOKİ Emekli Evleri Projesi idi. Kamu yararına çalışan bir dernek statüsünde olan, Em...

Başkan Vergili Mesaisine Esnaf Ziyareti ile Başladı. Başkan Vergili Mesaisine Esnaf Ziyareti ...

Son seçimlerin en önemli gündem maddelerinden biri TOKİ Emekli Evleri Projesi idi. Kamu yararına çalışan bir dernek statüsünde olan, Em...

İşkur il müdürlüğü kendi binasında hizmet vermeye başladı. İşkur il müdürlüğü kendi binasında hizme...

Son seçimlerin en önemli gündem maddelerinden biri TOKİ Emekli Evleri Projesi idi. Kamu yararına çalışan bir dernek statüsünde olan, Em...

Yarıyıl Tatili sona erdi. Yarıyıl Tatili sona erdi.

Son seçimlerin en önemli gündem maddelerinden biri TOKİ Emekli Evleri Projesi idi. Kamu yararına çalışan bir dernek statüsünde olan, Em...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine Devam Ett Başkan Vergili Cumayanı S...

Başkan Vergili Cumayanı Sanayi Sitesi Esnaf Ziyaretlerine De...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR” UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARA...

UZUN, “TÜRK KIZILAYI KARABÜK ŞUBESİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Üniversite Mahallesi Park...

Üniversite Mahallesi Parkının Açılışı Yapıldı Karabük Beledi...

Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında ortaya çıkan yeni bulgular dünya tarihine ışık tutaca Hadrianaupolis Antik Kent...

M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve S. 8’inci yüzy...

İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI ...

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 24. maddesi gereği, idarede...

Yeni Doğan Bebekler Evlerinde Ziyaret Ediliyor Yeni Doğan Bebekler Evler...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’i...

Genç Müsiad Üyeleri Ürkmezer’i Ziyaret Etti Genç Müsiad Üyeleri Ürkme...

Genç Müsiad Başkanı Bekir Uluçay ve Yönetim Kurulu Üyeleri S...

İlim Yayma Cemiyetinden Ürkmezer’e Ziyaret İlim Yayma Cemiyetinden Ü...

İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tülün ve be...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Zabıta Müdürlüğü Denetiml...

Zabıta Müdürlüğü Denetimlere Ara Vermeden Devam Ediyor Safra...

Şirinevler SYM Anasınıfı Öğrencilerinden Başkan Vergili’ye Teşekkür Ziyareti Şirinevler SYM Anasınıfı ...

Şirinevler SYM Anasınıfı Öğrencilerinden Başkan Vergili̵...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi