Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu
Kanal 78 – Karabük'ün Televizyonu

2019 Şeyh Şaban-ı Veli yılı ilan edilsin istiyorlar

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin vefatının 450’nci yılı olan 2019’un UNESCO tarafından Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ilan edilmesi için Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KESOB Başkanı Dursun Ergin ve Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı başkanlığındaki UNESCO Çalışma Grubu dün Ankara’da bir dizi ziyarette bulundu.  İlk olarak UNESCO Türkiye […]

27 Ocak 2017 - 14:45 'de eklendi ve 382 kez görüntülendi. A+A-

2019 Şeyh Şaban-ı Veli yılı ilan edilsin istiyorlar

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin vefatının 450’nci yılı olan 2019’un UNESCO tarafından Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ilan edilmesi için Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KESOB Başkanı Dursun Ergin ve Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı başkanlığındaki UNESCO Çalışma Grubu dün Ankara’da bir dizi ziyarette bulundu. 
İlk olarak UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz’u makamında ziyaret eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Kastamonu UNESCO Çalışma Grubu ardından TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ı, Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’la bir araya geldiler.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, 2019 yılının Şeyh Şaban-ı Veli yılı ilan edilmesi adına Kastamonu UNESCO Çalışma grubuyla birlikte yapılan çalışmaları aktararak destek istedi. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz’a başvuru dilekçesiyle birlikte gerekli belgeler Başkan Babaş tarafından verildi.
Şeyh Şaban-ı Veli’nin Anadolu’nun manevi dört direğinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Babaş, Şeyh Şaban-ı Veli’nin ve maneviyat şehri Kastamonu’nun Dünya çapında tanıtılmasının öneminin büyük olduğunu belirtti. Kastamonu'da bu yönde yedi aydır hummalı bir çalışma yapıldığının da altını çizen Başkan Babaş, UNESCO’nun 2019 yılını gönülleri birleştiren Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ilan etmesinin öneminin de büyük olduğunu vurguladı. Başkan Babaş, kendisinin bu yönde üzerine düşen ne varsa yapacağını da belirtti.
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, konuyu UNESCO Genel Kurulu’na ileteceğini söyleyerek elinden gelen desteği vereceğini belirtti. Oğuz, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin vefatının 450’nci yılı olan 2019’da UNESCO çatısı alında uluslararası bir anma programı düzenleyeceklerinin sözünü verdi.
Kastamonu’nun ‘Huzur Şehri’ olduğunun altını çizen Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ise 2019 yılının Şeyh Şaban-ı Veli Yılı olabilmesi için ellerinden gelen tüm desteği sağlayacaklarını belirterek projenin yanında olduklarını vurguladı.
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise Şeyh Şaban-ı Veli’nin önemini ve değerini en iyi şekilde anlatılması adına üzerlerine düşeni yapacaklarını ilettiler.
Yapılan görüşmelerin olumlu geçmesinin ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Gönül dostu, huzur insanı, hayatını karanlıkların aydınlanmasına adayan Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’yi Ankara’da en iyi şekilde anlattık. Değerli heyetimizle birlikte her kapıyı çaldık ve fikir alışverişinde bulunduk. İnşallah 2019 yılı Şeyh Şaban-ı Veli Yılı olarak ilan edilir. Biz konunun takibinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı, UNESCO Çalışma Grubu olarak 2019 yılının Şeyh Şaban-ı Veli Yılı olması adına çalışmalarını var güçleriyle sürdüreceklerini belirtti. Avcı, Ankara’daki görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ifade ederek bu yoldaki inancının arttığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Avcı, kendilerine destek veren TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, UNESCO Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Safran’a ve her daim yanlarında olan Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a teşekkür etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şefik Dizdar ile ‘Safranbolu MYO Binası Yapım Protokolü’ imzalandı Şefik Dizdar ile ‘Safranbolu MYO Binası ...

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin vefatının 450’nci yılı olan 2019’un UNESCO tarafından Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ila...

Milliyetçi Hareket Partisi, seçim çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Milliyetçi Hareket Partisi, seçim çalışm...

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin vefatının 450’nci yılı olan 2019’un UNESCO tarafından Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ila...

Esnaf Günleri Etkinliğinden 2. Etap Esnafları da Memnun Esnaf Günleri Etkinliğinden 2. Etap Esna...

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin vefatının 450’nci yılı olan 2019’un UNESCO tarafından Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ila...

TSO Yeni Yönetiminden Başkan Vergili’ye Ziyaret TSO Yeni Yönetiminden Başkan Vergili’ye ...

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin vefatının 450’nci yılı olan 2019’un UNESCO tarafından Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ila...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KANAL 78 CANLI YAYIN
SON EKLENEN HABERLER
Safranbolu’da Vatandaşlara Aşure İkram Edildi Safranbolu’da Vatandaşlar...

Safranbolu’da Vatandaşlara Aşure İkram Edildi Hicri senenin ...

Ürkmezer Hastalıkta Sağlıkta Vatandaşın Yanındayız Ürkmezer Hastalıkta Sağlı...

Safranbolu Belediyesinin sosyal sorumluluk projeleri arasınd...

Korumanın Başkenti Safranbolu’da Ahilik Kültürü Yaşatılıyor Korumanın Başkenti Safran...

Korumanın Başkenti Safranbolu’da Ahilik Kültürü Yaşatılıyor ...

Eskipazar Belediye Başkanı Yarkan’dan Başkan Vergili’ye Ziyaret Eskipazar Belediye Başkan...

Eskipazar Belediye Başkanı Mustafa Yarkan, Karabük Belediye ...

Safranbolu’da Gaziler Günü Törenlerle Kutlandı Safranbolu’da Gaziler Gün...

Her yıl 19 Eylül’de kutlanan Gaziler Günü tüm yurtta olduğu ...

Eylül Ayı Muhtarlar Toplantısı Gerçekleştirildi Eylül Ayı Muhtarlar Topla...

Mahalle muhtarlarının her ay düzenli olarak gerçekleştirdikl...

El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor El Bab şehidinin ismi oku...

El Bab şehidinin ismi okulda yaşatılıyor Karabük Mahallesi’n...

Ürkmezer’in Gaziler Günü mesajı Ürkmezer’in Gaziler Günü ...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ...

Dünya Miras Kenti’nin Kırmızı Altını Safran Projesi Hayata Geçti Dünya Miras Kenti’nin Kır...

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ( BAKKA ) tarafından ilana çı...

Başkan Vergili’den 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı Başkan Vergili’den ...

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, 19 Eylül Gaziler Gün...

Gündem HABERLERİ
Video Galerisi